Velkou pozornost bychom měli věnovat správnému výběru připojištění

4. říjen 2012

V Rodinných financích s ekonomem Zdeňkem Simaichlem jsme pokračovali v rozhovoru o životním pojištění. Více se dozvíme v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.

Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Milí posluchači, 6 minut po desáté hodině je tady rubrika Rodinné finance. Ve svém startovním bloku je už zakleklý Zdeněk Simaichl. Přeji hezké dopoledne.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Dobrý den.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Proto, aby vás informoval o životním pojištění a změnách v něm. My jsme o tomto, těchto podivných změnách začali hovořit už minule a Zdeněk trvá na tom, že jsme si neřekli všechno. Takže, Zdeňku, můžete pro nás shrnout, čeho se především ty změny v životním pojištění týkají a co jsme si to ještě nestihli říct?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Ano, my jsme hovořili o jedné velmi důležité změně, která vstoupí v platnost 21. prosince, jde zejména o ženy, protože dojde ke sjednocení vlastně pojistného v rámci nějaké genderové politiky, jak jsme to tady krásně posledně nazvali. Řekl jsem teda, proč ty změny nastávají, řekl jsem také dvě důležité věci, které z této situace vyplývají, a znovu opakuji, zejména pro ženy, ale ono nejen, protože ono mužů se to dotkne částečně, i když asi více pozitivně než negativně a bude se to určitě týkat třeba i takových pojistek typu rodinného pojištění a podobně, to znamená, nelze říci, že by se to takřka výlučně týkalo žen. To znamená, ta dvě důležitá pravidla, je dobrá si pamatovat, že není potřeba panikařit a rušit staré pojistné smlouvy tak, jak nám sem volaly posluchačky, že jim to někteří v uvozovkách poradci doporučují, aby zrušili to, co mají, urychleně si nastartovaly ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Ba co víc, naopak nerušit.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak nerušit, přesně tak. Není to skutečně třeba, není potřeba uzavírat narychlo nové smlouvy. V mnoha případech pouze stačí vhodně upravit ty stávající. A s tím vhodně upravit ty stávající právě souvisí i ten bod B, že pokud se tedy někdo nebo některá, protože těch bude asi více, rozhodne si to nové pojištění uzavřít, anebo změnit to stávající, tak je dobré věnovat opravdu velkou pozornost správnému výběru připojištění a správnému nastavení i délce pojištění, protože jedno z těch pravidel, a tím se dostáváme k tomu, co jsme posledně nestihli, jedno z těch pravidel je, že pokud dojde k budoucímu zvýšení pojistného, to znamená, to je ta částka, kterou měsíčně platím za pojištění a nemusí to nutně znamenat, s tím, že bych navyšoval některé pojistné částky, ale prostě si chci zvýšit pojistné z jakéhokoliv důvodu, tak, pokud to bude po tom 21. 12., tak už takové to jednoduché zvýšení pojistného nebo zvýšení pojistných částek už se bude dít podle nových pravidel, a to dokonce i na těch starých smlouvách. To znamená, že pokud máme starou smlouvu, tak je dobré ji stejně zrevidovat a podívat se, jestli skutečně vyhovuje těm mým aktuálním potřebám. Stejně tak budoucí přidání připojištění například dneska nejsem pojištěný na úraz, závažná onemocnění nebo nějakou formu nemocenského pojištění a řeknu si, že by to bylo dobré a udělám to třeba na Nový rok, tak už i u těch starých smluv, pokud takové pojištění přidám po tom datu 21. 12., tak bude mít za následek to, že už se to bude dít za nové jednotné ceny. To znamená, stará smlouva není určitě všelék, musí se to dotknout i těch starých smluv, právě proto bych věnoval teďka pozornost tomu správnému nastavení těch pojistných částek, volbě připojištění a délce vůbec toho pojištění takového.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeňku Simaichle, máte přehled o tom, zdali se třeba pojišťovny neobávají, že lidé začnou ty svá životní pojištění vypovídat, protože prostě se tomu už nechtějí věnovat, nechtějí to studovat, nechtějí se připojišťovat a nechtějí pořád a stále něco dalšího řešit?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Takovou obavu nemám, protože ony ty pojištění jsou provázané /nesrozumitelné/ s dalšími produkty finančního trhu, to znamená, chci si dneska vzít úvěr, pokud se k tomu pojistím, mám třeba nějakou zvýhodněnou úrokovou sazbu, nehledě k tomu, že lidé si myslím, že zejména v poslední době, dřív platilo to, že 4 z 5 lidí si mysleli, že jsou v uvozovkách highlindeři, že se jim nemůže nic stát a v okamžiku, když se něco stalo, tak ta rodina zejména, pokud měla třeba nějaké závazky, které už potom samozřejmě po, já nevím, vezmu tu nejhorší variantu, po úmrtí toho živitele nebo došlo k nějakému vážnému úrazu, který znemožnil nebo snížil pracovní schopnost, snížil se příjem té rodiny, tak se dostávali do poměrně vážných problémů. Takže si myslím, že toto si ti lidé začínají dneska pomalinku uvědomovat a dneska už je takový stav, že lidé ne, že by to vyžadovali, ale už se více zajímají o tom, jak se dobře a správně pojistit. Takže nemám strach o to, že by životní pojištění nějakým způsobem zašlo na úbytě nebo že by lidi začali houfně vypovídat tyhle ty životní pojistky. Spíš si myslím, že to může přispět k takové všeobecné v uvozovkách tady kdysi byl takový dobrý termín blbé náladě, kdy si lidé přesně řeknou - ježíšmarjá, tak, proč se pořád něco mění, jak na to teďka mám správně reagovat, spousta lidí zcela jistě udělá nějaké špatné rozhodnutí a potom na to doplatí formou nějakého zvýšeného pojistného, to znamená, že ve finále tu pojistku bude mít dražší a podobně. Takže tyto situace určitě nastanou, bude s tím spojených asi pár nervíků v uvozovkách, ale jsem přesvědčen o tom, že životnímu pojištění nic nehrozí, právě naopak.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeňku, vy jste říkal, že se musíme podívat na ty své stávající smlouvy a zkusit je upravit aktuálním potřebám. My si za malou chvíli budeme říkat také, co bychom k těm aktuálním potřebám měli zařadit a na co bychom neměli při těch změnách určitě zapomínat, ale přece jenom bychom se chtěli věnovat především vašim otázkám a vašim problémům, proto nám telefonujte na číslo 221552525 nebo 2424. Pošlete mi také mail na adresu jejakaje@rozhlas.cz. Můžete i SMSkovat R2 mezera JEJAKAJE mezera text vašeho dotazu, a to na číslo 9077704.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Milí posluchači, posloucháte dopolední vysílání Českého rozhlasu a posloucháte konkrétně rubriku Rodinné finance. Vaše dotazy by se měly týkat životního pojištění a změnám, ke kterým teď v životním pojištění dochází. Dovolala se k nám první posluchačka, přeji vám hezké dopoledne a můžete se ptát. Dobrý den. Hola, my jsme vás uspali, že? Ne, ne, ne, vstávejte, je tady životní pojištění a Zdeněk Simaichl se vás chce zeptat, jaký máte problém, otázku a tak.
posluchač
--------------------
Dobrý den. Tady posluchač z Poděbrad. Já jsem se jenom chtěl zeptat, já jsem byl kontaktovanej na životní pojištění, protože, aby se mi zvýšilo. A chtěl jsem se zeptat, nepřišlo mi to už víc jak měsíc a nepřišla mi jako žádná smlouva nebo vyjádření od toho životního pojištění, tak se chci zeptat, jestli by mi něco mělo přijít, nebo jestli to jako podepsat můžu, abych měl něco v ruce, jak se říká?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Ano, ano, děkujeme za otázku.
posluchač
--------------------
Jestli mi rozumíte. Po telefonu prostě jako mně ta paní říkala, že to tedy zvýšíme, ale zatím mi nepřišlo nic, tak, jenom se zeptám, jestli by mi něco mělo přijít, nějaká smlouva? Děkuju.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeněk se nadechuje, doufám, že vám odpoví, jak potřebujete slyšet.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
U těch životních pojištění, tam je ten režim trošičku jiný, než třeba u majetkových pojistek, kdy vlastně sepíšu rovnou smlouvu, ta smlouva je platná ideálně od půlnoci následujícího dne, nebo nejdříve od půlnoci následujícího dne. U životního pojištění, pokud chci dělat jakékoliv změny, tak to probíhá vždy formou návrhu, to znamená sepíšu nějaký návrh na životní pojištění nebo na zvýšení, úpravu parametrů, takový návrh potom, většinou se k tomu ještě dává zdravotní dotazník, popřípadě si ještě pojišťovna vyžaduje nějakou anamnézu, to znamená, píše praktickému lékaři s žádostí o výpis a tak dále, a potom, co tohle to všechno nějak schroupe dohromady, tak potom vydá aktualizaci té pojistky stávající, anebo novou pojistku. Toto všechno nějakou dobu trvá. U těch změn není problém třeba měsíc, než mi dojde do schránky domů nějaká, nějaké potvrzení o tom, že se tak skutečně stalo. V každém případě, ale to náš posluchač chtěl asi slyšet, něco dojde, to znamená, dojde aktualizovaná životní pojistka, kde by se ty změny, které jste s tím zástupcem pojišťovny anebo s nějakým finančním poradcem sjednal, tak by se tam měly objevit. Pokud se neobjeví do jednoho měsíce, není nic jednoduššího, než znova tu paní, teda v tomto případě kontaktovat nebo zavolat přímo na nějakou volnou linku té pojišťovny a dotázat se, zda ty změny byly akceptovány, popřípadě, jestli už odeslali tyto změny písemně.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Jestli jsem to správně pochopila, tak tady ty změny byly ze strany pojišťovny, která chtěla navýšit, znamená to, že náš posluchač má automaticky toto akceptovat nebo přece jenom ještě má smlouvat, když třeba by nechtěl navýšit to životní pojištění?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak, pokud jde o takzvané automatické navýšení, pojišťovny tomu říkají dynamizace.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Inflace.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak navýšení o inflaci vznosně, tak to je sjednané právě v tom původním návrhu.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdali tam je ta dynamizace nebo není, o tom jste hovořil posledně.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
To pojišťovna buďto udělá automaticky anebo dá tomu klientovi na výběr a řeknu mu - chcete přijmout, nebo nechcete přijmout. A pokud se klient do pád dnů vyloženě záporně nevyjádří a tam je potřeba to neprošvihnout ten termín a fakt se záporně vyjádřit, pokud nechci, tak tu změnu provede automaticky, ale i takovou dynamizaci lze odmítnout, zavolat a říct - nechci.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Máme dalšího posluchače, přeji hezké dopoledne, ptejte se. Dobrý den.
posluchač
--------------------
Dobrý den, tady posluchač z Liberecka. Já bych se chtěl zeptat ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Mluvte prosím hlasitěji a do telefonu, neslyšíme vás.
posluchač
--------------------
Posluchač z Liberecka. Já bych se chtěl zeptat na dvě věci, jestli může životní pojistku obstavit exekutor, to za prvé. A za druhé, jestli může povinný ručení obstavit exekutor? Jsou u nás v tom našem státě strašný masky, ale mně se to stalo a chtěl jsem vědět, jestli to je možný.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Odpovídáme vám, přejeme vyřešení problémů, protože to jsou určitě velice nepříjemné věci a, Zdeňku, jak je to?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Určitě, určitě. Velmi tady záleží na typu pojištění, ale v zásadě ano, protože to spadá do majetku toho pojistníka, který je vlastníkem té smlouvy, takže v zásadě ano zvlášť, pokud se to týká nějakých rezervotvorných pojistek.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Píše nám paní Hadačová. V lednu 2012 mi bude 60 let a odcházím do důchodu. Je výhodné starou smlouvu zrušit do 21. 12. a založit ještě novou do tohoto data, anebo ne?
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak to je téma nebo respektive otázka, která je velmi jednoduchá na napsání, nicméně na celý večer povídání. Stručně. Obecně bych se v první řadě snažil upravit stávající pojistku. Stávající pojistka má tu výhodu zejména, pokud teda už trvá delší dobu, je to, zejména pokud je to pojistka s nějakým spořením, tak tam už z drtivé většiny případů už jsou zaplacené náklady prvotní, které s tou pojistkou bývají, které dosahují někdy i přes 200 % vlastně ročního pojistného a nemá smysl tudíž takovou pojistku zahazovat a ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Vypovídat.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak vypovídat a zakládat novou, kde tohle to všechno budu platit znova. Takže v zásadě napřed revize té stávající, pokus o úpravu, pokud to nepůjde nebo chci pojištění, která zkrátka ta stará neumí, tak tedy potom bych uvažoval o změně.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Teprve pak. Máme dalšího posluchače, přeji hezké dopoledne, ptejte se.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady Jarka.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Prosím vás pěkně, chtěla jsem se zeptat, není to ohledně životního, ale úrazovky mladší kolem 25 let, bez závazků, bez nějakých hypoték, nic, jenom prostě úrazovka, od jakých pojištění třeba trvalých následků s progresí. Protože syn si sjednal od 10 % plnění, nevím, mně to docela dost rozčarovalo, protože, když jako děti měly od 0,5 %, tak jsem se chtěla zeptat, jaký ty rizika by bylo nejlepší u těhle mladejch pojistit, který nemají žádný závazek, nic, prostě nejsou, nemají partnery a jenom sami sebe ochrání? Děkuju.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Tak, jak já vám vždycky s oblibou říkám, tak jediná pojistka, která vlastně není pro mě a je pro mé okolí, je ta v tom hlavním tarifu, to znamená, na smrt, všechno ostatní už je pro mě, to znamená trvalé následky úrazem zase až tak nesouvisí s nějakými závazky, spíš to souvisí s nějakou buď teda sníženou pracovní schopností anebo naopak s náklady, které potom takový trvalý následek vyžaduje. U těch dětí já doporučuju nebo vůbec u lidí, kteří, jak už tady naše posluchačka říkala, nemají závazky nebo není na nich závislý rodinný rozpočet, tak u těch dětí začít zhruba ve 3 letech, kdy začínají běhat, skákat a tak dále, protože i při těchto hrách nejenom teda pod dohledem rodičů, ale i třeba ve škole, ve školce se může stát, že se dítě zraní s nějakým trvalým následkem, to zranění v těch nejhorších případech může vyžadovat nějakou nonstop 24hodinovou péči anebo v podstatě nějaké další omezení, které ta rodina bude mít z hlediska nějaké péče, tak v takovýchto případech to plnění z té pojistky výrazně pomůže a samozřejmě může i přispět k nějakým pomůckám, vybavení toho bytu, auta a podobně. Takže ty trvalé následky bych doporučoval vždy za každých okolností, v každém případě, to by měl mít každý. U těch pojistek trvalých následků, tak tam je dobré vzít teda s tou progresí těch 10 % pouze doplňkově, protože ono drtivá většina úrazů je řekněte do takových 15 % a pokud mám od 10 % plnění a stane se mi nějaký úraz, který je tím lékařem ohodnocen jako třeba 8% poškození, tak, pokud mám od 10, tak mám prostě smůlu. Ale když se podívám do tabulek nebo do všeobecných podmínek, tak zjistím, že do 8 % je třeba ztráta jedné ruky a podobně, takže ono je opravdu dobré vzít to ne od těch 10 %, ale od těch 0,5 %, to znamená od toho opravdu kraje a těch 10 % vzít ano, ale pouze doplňkově, ono je to také levnější, protože to nezahrnuje v podstatě ty nejčastější úrazy těch trvalých následků, tak 0,5 nějaký základ a to, na kolik si to nastavit, tak to je individuální, prostě záleží to na mnoha faktorech, takže to tady nebudeme rozebírat, ale 0,5 základ a jako doplněk těch 10 % tak, aby mi to dalo nějakou rozumnou částku při těch opravdu vážných následcích.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdeněk Simaichle, bohužel náš čas vypršel, a proto předhazuji vás a vaše odpovědi našim posluchačům na náš chat, protože teď budete na webu dvojka.rozhlas.cz, dvojka.rozhlas.cz, protože tam budete teď moci chatovat, dokud budou mít naši posluchači otázky a dokud budou potřebovat od vás poradit a já vám za to předem děkuji.
Zdeněk SIMAICHL
--------------------
Také děkuji, na shledanou.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.