Velikonoční vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha
Český rozhlas 2 - Praha připravil na velikonoční dny sváteční vysílání. Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve. Svátek je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací.
A jak vlastně vzniklo slovo Velikonoce? Bylo to na začátku našeho letopočtu, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus a v noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Proto se ta noc nazývá Velkou nocí. A od ní je odvozen i náš název velikonoce. O tom, co se tehdy odehrálo se zachovalo velmi málo historických pramenů a žádný z nich neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach (přechod Rudým mořem) i Židé.
A jaké pořady jsme pro vás připravili? Např. sváteční bohoslužby, které vysíláme každý den svátků:
6. dubna 2007, tedy na Velký pátek vysíláme od 17:00 do 18:00 hodiny přímý přenos Velkopáteční bohoslužby Českobratrské církve evangelické z Brna. Káže farář Jiří Gruber.(Bohoslužba - 6.4.)
Protože vysíláme bohoslužbu neuslyšíme tedy v pátečních podvečeních hodinách Kolotoč speciál a premiéru pořadu Tisíc příběhů (tu uslyšíme v neděli od 17:30 hodiny.)
8. dubna 2007 vysíláme od 9:00 hodiny přímý přenos bohoslužby Církve československé husitské z Husova sboru v Náchodě. Bohoslužbu slouží farář Zdeněk Kovalčík.
(Bohoslužba - 8.4.)
9. dubna 2007 přínáším od 9:00 do 10:00 hodiny přímý přenos bohoslužby Církve římskokatolické z baziliky sv. Markéty v Praze - Břevnově. Celebruje pater Jiří Pospíšilík. (Bohoslužba - 9.4.)
VELIKONOČNÍ TÝDEN ... pašijový, svatý, velký
- provádělo se svěcení velikonočních pokrmů - beránek, mazanec, vejce, chleba, víno
- na Chodsku se posvěcené jídlo jedlo v kostele ve stoje
- každá návštěva dostala kousek z posvěceného jídla
- ve východních Čechách dal hospodář kus svěceného mazance, vejce a víno poli, zahradě a studni, aby byla úroda, voda a dostatek ovoce
- pečou se velikonoční beránci
BOŽÍ HOD VELIKONOČNÍ (8. dubna)
první neděle velikonoční
- novokřtěnci nosili toho dne naposledy bíle křestní roucho
- často den slavnostního prvního sv. přijímání
Po svátečním Dobrém jitru (od 05:05 hodiny) uslyšíme pravidelnou premiérovou (615.) část Toulek českou minulostí (od 8:05 hodiny). Tento díl dostal název JAK SE CESTOVALO PO ZEMÍCH KORUNY ČESKÉ.
11:05 hodina patří (Ne)vinnému dotazníku Radka Brzobohatého, který do vinného sklípku zpěváka Jožky Šmukaře pozval, také zpěváka a skladatele, Romana Horkého.
Na 13:05 hodinu jsme připravili premiéru pohádky autorky Anny Jurásková nazvané Houbové čarování. (Sváteční pohádka: Houbové čarování - 8.4.)
15:05 hodina je pravidelně vyhrazena pro Nostalgické muzeum zábavy, se kterým nahlédneme do světa operety. U jeho zrodu byla jedna neznámá rozhlasová nahrávka veselých vzpomínek Rudolfa Frimla, která vznikla před více než 40 lety v Ostravě. K vyprávění světově proslulého operetního skladatele přidají navíc své drobné zážitky ze světa operety také Dagmar Pecková, Jaroslava Adamová a Václav Neckář. Zpívat uslyšíme, kromě Dagmar Peckové, ještě Karla Gotta, Jozefa Kuchára a Vlastu Buriana.
V 17:30 hodin uslyšíme premiéru dokumentu z cyklu Tisíc příběhů, který vypráví o jednom z prvních politických vězňů Václavu Kamarádovi. Více informací naleznete zde.
19:30 hodina je vyhrazena poslednímu dílu soutěže a souhrnu zajímavostí celého vysílání Pána prstenů a také odvysílaných dílů (Knihy III. s názvem Návrat krále).
Ze svátečního programu ještě vybíráme 21:30 hodinu, která bude patřit Oscaru Gottliebovi a jeho pořadu Když hvězdy zpívají ... (Když hvězdy zpívají - 8.4.).
20:05 hodina bude patřit rozhlasové hře Aristofanes: Lysistrate. Půjde o klasickou komedii s Františkem Filipovským, Jiřím Holým, Ivo Gübelem, Jiřinou Švorcovou, Janou Dítětovou, Klárou Jernekovou a mnoha dalšími.
VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ 9. dubna
- toho dne je pomlázka, velikonoční hodování, mrskut
- chlapci chodí dům od domu za děvčaty se spletenými pomlázkami většinou z vrbového proutí zdobené stuhami, šlehají dívky a vinšují, za to dostanou malovaná vajíčka
- toto základní schéma má řadu variant (někde je zvykem, že v úterý chodí s pomlázkou děvčata, jinde polévají chlapce vodou)
- v mnoha vsích bylo zvykem číhat na děvčata ráno, když šla do kostela
- o stáří velikonoční pomlázky svědčí vzpomínky pražského kazatele Konráda Waldhausera ze 14. stol.
Od 5:05 hodiny nás čeká velikonoční Dobré jitro hned se dvěma moderátory, tedy se Světlou Magni a Zdeňkem Novákem. Současně proběhne i 5. divoký sraz dráteníků v Čechách. K poslechu, zpěvu i tanci bude hrát skupina Motovidlo. Velikonoční pondělí od 6:30 do 8:30 hodiny můžeme strávit s Českým rozhlasem 2 - Praha v rozhlasové hale na Vinohradské 12 v Praze 2. Dráteníky v tradičním oblečení čeká i zajímavá odměna. (Dobré jitro - 9.4.)
10:05 hodina bude patřit dokumentu nazvaném Každý si nese své břímě, který přiravila Lenka Jaklová. Více se dozvíte zde.
Pořad Vodníci autorů Pavla Káchy a Heleny Dubničové je věnovaný lidem, narozeným ve znamení Vodnáře, ale zejména všem, kteří mají rádi vodu. Provází nás Miroslav Donutil. Do společenského sálu lázní Aurora v Třeboni jsme pozvali Báru Basikovou, Kateřinu Brožovou a Vladimíra Brabce, aby s nimi téma vodní i podvodní pořádně probral. To, že se nikdo z přítomných ani trochu nenudil, dokáže sestřih veřejné nahrávky, kterou vysíláme od 11:05 hodiny.
Velikonoční Písničky od srdce moderuje, v pravidelném čase, tedy od 12:15 hodiny, pravidelná průvodkyně Stanislava Dufková.
Od 13:05 do 14:00 hodiny samozřejmě uslyšíme sváteční pohádku autora Ivo Fischera Letí, letí svatojánci. Uslyšíme muzikálově laděné zpracování legendárních Broučků Jana Karafiáta, a to s Jitkou Molavcovou, Milenou Steinmasslovou, Ladislavem Mrkvičkou, Danou Syslovou, Tatjanou Medveckou a dalšími vynikajícími herci v režii Jiřího Horčičky. (Sváteční (velikonoční) pohádka: Letí, letí svatojánci - 9.4.)
Od 14:05 hodiny uslyšíme písničky s Veronikou Rezkovou nazvané Jarní čarohraní. (Jarní čarohraní - 9.4.)
Po 14:30 hodině budeme cestovat. S Danielem Rausem se podíváme na to, jak vypadají Velikonoce v Taizé. Uslyšíme reportážní pohled na život církevní komunity, kterou proslavil mj. legendární bratr Roger.
Žertovné povídání pro nás, na 15:05 hodinu, připravila Dagmar Misařová z Českého rozhlasu Ostrava. Nazvala je Děvucho, něber se chlopa, kery něrad sladke, bo taky už něskaj vi, co ho zitra budě boleč. Půjde o reportáž z pečení hlučínských koláčů okořeněná vzpomínkami "prajzáků", obyvatel rázovitého a historií těžce zkoušeného regionu Hlučínska.
16:00 hodina pak patří zábavnému pořadu Poker, který pro nás připravil Michal Madry. Jan Přeučil, specialista na padouchy, mafiány a další výnosné profese, pozval ke karetnímu stolku vesměs nezkušené hráče, aby je prostě obehrál. K jeho smůle však nikdo nepřinese karty, což je naopak štěstí pro jeho spoluhráče. Jiřina Štěpničková, Iva Janžurová, Jiří Císler, Miroslav Horníček, Jiří Sovák, Jiří Hrzán, Luděk Munzar, Rudolf Hrušínský, Pavel Soukup a Luděk Sobota tudíž nebudou hrát karty, ale pouze usilovat o naše úsměvy.
Po "třítýdenním maratonu" s Pánem prstenů budou, ve svátečním Velikonočním Dominu, vyhlášeny výsledky soutěže, která probíhá ve vysílání i na našich stránkách. V přímém přenosu pondělního Domina vybereme ze správných odpovědí vítěze, kteří si odnesou hodnotné ceny (mimo jiné např. stolní hru Pán prstenů). Vysíláme v době od 19:00 do 20:00 hodiny.
A z velikonoční nadílky ještě vybíráme 20:05 hodinu a hru N. V. Gogola: Hráči. Uslyšíme premiéru slavné divadelní komedie v novém nastudování režiséra Vladimíra Gromova s Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Lukášem Hlavicou, Svatoplukem Skopalem. Stanislavem Šárským, Vladimírem Javorským a dalšími herci.
Další lahůdkou je premiérová první část četby na pokračování Jiřího Voldana nazvaná Šli tři muzikanti. První část desetidílné četby Českého rozhlasu České Budějovice vysíláme od 22:05 hodiny. Ulyšíme vzpomínky hudebního skladatele, spisovatele a publicisty na zajímavé lidi, se kterými se setkal, na vznik prvních trampských osad, staré pražské biografy, písničky Karla Hašlera a pražské kabarety (ale i počátky rozhlasu).
Tak si nenechejte ujít sváteční vysílání Českého rozhlasu 2 - Praha.
Přejeme KRÁSNÉ VELIKONOCE ve společnosti VAŠEHO DOBRÉHO PŘÍTELE!
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.