Velikonoční úvaha Tomáše Halíka
Zatímco Vánoce slaví s křesťany tak či onak u nás téměř všichni, tak Velikonoce - ty nejvýznamnější křesťanské svátky - asi většina dnešních Čechů prožije jen jako den volna navíc, snad zdobený nějakým odvarem z lidových zvyků. Nic proti kraslicím, zajíčkům a pomlázkám - ale pokud by zbylo v povědomí společnosti z bohatství Velikonoc jen toto, bylo by asi dost málo...
Možná že i ti, kterým je cesta na velikonoční obřady do křesťanských kostelů a sborů z různých důvodů obtížná, by mohli najít chvíli zamyslet se nad tím příběhem, který je tam o každých velikonocích už po dvacet století čten.
Stará legenda, kterou zachytil Erben v básni Poklad, říká, "že při pašijích hlase" se na Velký pátek otvírají poklady. Možná, že je v této pověsti zašifrována zkušenost, že když se čte strhující pašijový příběh, mohou puknout skály v našem nitru, všechno, co v nás zkamenělo, ztvrdlo, okoralo - a to nejcennější hluboko v nás aspoň na chvíli zasvítí a stane se přístupným.
Pašijový příběh je opravdu - jak mi jednou řekl herec Josef Vinklář - snad nejbarvitější drama dějin. Na scénu vystupují všechny mocnosti - moc s tváří Piláta, tradice a náboženský establišment v šatu velerady, zrada s maskou Jidáše, selhání v podobě Petra, soucit v závoji Veroniky - a pravda, pravda opuštěná, pravda vzdorující moci, v bezmocném králi, který s trnovou korunou na hlavě říká: Ano, já jsem král. Já jsem se proto narodil, abych vydal svědectví pravdě. Každý, kdo je z pravdy, slyší můj hlas.
A když se na scénu vyhrne dav, aby byl rozhodčím, tak tento hlas pravdy překřikuje a volí Barabáše. A o těch, kteří svému Mistru slibovali věrnost až za hrob, je dříve psáno: tehdy ho všichni učedníci opustili a utekli. I Petr, který byl nazván skalou, svého Pána třikrát zapře. A do svědomí čtenářů zakokrhá kohout. Pak nastupují kati.
Velikonoční příběh však nekončí tmou. Mnoho bylo těch, kdo se opakovaně v dějinách pokoušeli - jak to vyjádřil básník Jan Zahradníček "aby dějiny nepřekročily odpoledně Velkého pátku". Jim navzdory však do tmy zrady, viny, bolesti a smrti, nakonec do tmy hrobu padá světlo. Velikonoce říkají všem, kdo by snad chtěli kapitulovat: není žádný tak těžký kámen zla, aby nakonec nemohl být odvalen.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.