Vědci donutili housenky ke kanibalismu
Housenky nemá skoro nikdo rád. Hlavně ne zahrádkáři, zemědělci a kuchtíci, protože housenky s oblibou ožírají plodiny na zahradách a v polích a zásoby v kuchyních. Po nových experimentech vědců z univerzity v americkém Wisconsinu ale pověst housenek utrpí ještě víc.
Příspěvky Meteoru 2. 9. 2017
01:21 Kanibalské housenky
08:26 Výprava na Boubín
14:36 Sherlock Holmes a pavor nocturnus
16:51 Jak vznikal nový případ Holmese
18:29 Nový případ očima odborníka
Rostliny sice před housenkami neutečou, zcela bezbranné ale nejsou. „Rostliny se varují. Jakmile ucítí sliny housenek, vypustí do ovzduší těkavé látky, např. methyljasmonát. Ostatní rostliny zjistí, že se na ně chystají housenky a připraví se na to,“ uvedl v Meteoru biolog Jaroslav Petr. Varované rostliny začnou produkovat speciální látky, které způsobí, že se stanou pro housenky nechutnými.
A právě tohoto obranného mechanismu využili vědci z Wisconsinu. Experimentovali s rajčaty a housenkami motýla zvaného blýskavka červivcová (Spodoptera exigua). Badatelé uměle rostliny varovali (vypustili do vzduchu více varovných molekul methyljasmonátu) a nabídli je housenkám. Rostliny se obrnily tak, že housenky nebyly schopné je požírat, byly pro ně nepřijatelné.
Jenže měly hlad a nic jiného kromě nechutných rajčatových listů neměly k dispozici. Aby přežily, pustily se do sebe navzájem. „Dospěly jen ty nejsilnější housenky, které požraly své družky,“ dodal Jaroslav Petr.
Raději sežrat sousedku, než se odstěhovat
Vědce zajímalo, jak housenky zareagují, pokud budou mít možnost přejít z „nechutné“ rostliny na jinou. Proto přistoupili k navazujícímu pokusu, při kterém hmyzu nabídli více rostlin.
„Ukázalo se, že housenky raději zůstanou na nejedlé rostlině a kanibalizují své kolegyně, než by se stěhovaly,“ uzavřel Jaroslav Petr. Žraní kolegyň housenkám zajistilo dostatečnou výživu, zatímco stěhování by pro ně bylo rizikové, co když by to vedle bylo ještě horší?
Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?