Věda je to jediné, co nemůžete zfixlovat, říká na Dvojce astrofyzik Jiří Grygar

17. březen 2021

Právě dnes slaví Jiří Grygar 85. narozeniny. Originálních dárků dostal za svého života hodně. Jedním z nich byl i beztížný stav, který mu kdysi „dal“ Český rozhlas.  

Čtěte také

„To mě potěšilo, protože šlo o odkaz na můj začátek v pořadu Meteor. Já jsem totiž vystupoval v prvním ročníku Meteoru a ještě stále v něm vystupuji. Potěšilo mě, že jsem si beztížný stav mohl vyzkoušet a dokonce několikrát.

Takže jsem si to velice užil a nikdy jsem netušil, že to jde udělat v práškovacím letadle. Je to zážitek, který se nedá popsat,“ ujišťuje známý astrofyzik a popularizátor vědy, který obětavě objíždí hvězdárny po celé republice.

Proč znát vesmír?

„Protože do toho vesmíru patříme,“ usmívá se vědec. „Lidé se hodně pinoží tady na zemi, ale nevidí, že jsme součástí něčeho daleko většího. Taky mi připadá důležité, že věda je to jediné, co nemůžete zfixlovat. Protože ten protivník není člověk, ale matka příroda a ta si do toho nenechá koukat,“ uzavírá Jiří Grygar.

Která vesmírná tělesa jsou zajímavá? Dokáže se zasnít při pohledu na oblohu? Z čeho měl v poslední době radost? Jakou má přezdívku?

Související