Věda je to jediné, co nemůžete zfixlovat, říká na Dvojce astrofyzik Jiří Grygar
Právě dnes slaví Jiří Grygar 85. narozeniny. Originálních dárků dostal za svého života hodně. Jedním z nich byl i beztížný stav, který mu kdysi „dal“ Český rozhlas.
Čtěte také
„To mě potěšilo, protože šlo o odkaz na můj začátek v pořadu Meteor. Já jsem totiž vystupoval v prvním ročníku Meteoru a ještě stále v něm vystupuji. Potěšilo mě, že jsem si beztížný stav mohl vyzkoušet a dokonce několikrát.
Takže jsem si to velice užil a nikdy jsem netušil, že to jde udělat v práškovacím letadle. Je to zážitek, který se nedá popsat,“ ujišťuje známý astrofyzik a popularizátor vědy, který obětavě objíždí hvězdárny po celé republice.
Proč znát vesmír?
„Protože do toho vesmíru patříme,“ usmívá se vědec. „Lidé se hodně pinoží tady na zemi, ale nevidí, že jsme součástí něčeho daleko většího. Taky mi připadá důležité, že věda je to jediné, co nemůžete zfixlovat. Protože ten protivník není člověk, ale matka příroda a ta si do toho nenechá koukat,“ uzavírá Jiří Grygar.
Která vesmírná tělesa jsou zajímavá? Dokáže se zasnít při pohledu na oblohu? Z čeho měl v poslední době radost? Jakou má přezdívku?
Související
-
Jiří Grygar: Během mého života se otevřelo do vesmíru velké množství nových oken
V Česku asi není známějšího astronoma a popularizátora vědy, než jakým je Jiří Grygar. I díky souhře okolností ale nakonec mohl otvírat okna vesmíru dokořán.
-
Úžasné životy: Milan Rastislav Štefánik podle astronoma Jiřího Grygara
Nikdy neměli, ba ani nemohli mít, s M. R. Štefánikem tu čest. Jeho odkaz si však Jiří Grygar hýčká od 40. let minulého století. A dodnes jezdí a létá v jeho šlépějích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.