Věčné město Řím založili podle legendy božští levobočci Romulus a Remus
Věčné město, jak se Římu také říká, bylo podle legendy založeno 21. dubna 753 před naším letopočtem. Jeho zakladatelé, bratři Romulus a Remus, byli božští levobočci. Jak je to možné? Matkou slavných dvojčat byla Rhea Silvia, dcera krále Numitora, kterou její strýc Amulius po násilném převzetí moci donutil, aby se stala vestálkou, tedy panenskou služebnicí v chrámu bohyně Vesty. Chtěl tak zajistit, aby nezplodila potenciálního zájemce o jeho trůn.
Král Amulius ovšem nepočítal s tím, že v římském panteonu se nacházejí i bohové mužského pohlaví, kteří nepatřili zrovna k výkvětům ctnosti. A tak se stalo, že Rheu Silvii svedl, nejspíš i proti její vůli, samotný bůh války Mars. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat a Rhea Silvia porodila dvojčata Romula a Rema.
Bratry našla vlčice
Když se o Marsových levobočcích dozvěděl král Amulius, nechal jejich matku zaživa pohřbít a novorozené chlapce předal svým sluhům s rozkazem, aby je utopili v řece Tibeře. Jenže Romulus a Remus se neutopili. Našla je vlčice, která se o ně starala a kojila je…
To je jen začátek příběhu slavného města a také Římské říše. Pokud si poslechnete náš pořad, dozvíte se mimo jiné, jak rizikové bylo být římským císařem, že už ve starověku si Římané pochutnávali na hamburgeru, a také který film proslavil římské památky.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Lucrezia Borgia aneb Když je historie nespravedlivá
Po většinu života se Lucrezia Borgia snažila být poslušnou dcerou, vzornou matkou i zbožnou ženou. Přesto se do historie zapsala jako travička a symbol zvrácenosti.
-
Nejlepší audioknihy zdarma, o kterých jste určitě nevěděli. Krimi, komedie i audio pohádky pro děti
Hledáte, co poslouchat v autě, k práci, při běhání anebo na dobrou noc? Vybíráme pro vás to nejlepší z mluveného slova dostupného zdarma.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.