Ve vyšším věku moc nehubněte. Díky lehké obezitě se můžete dožít více let, říká Kateřina Cajthamlová

6. leden 2023

V prvním díle nového pořadu Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou se známá lékařka věnuje obezitě a problémům starších lidí. „Ve vysoké věku není vždy dobré tlačit na snižování hmotnosti. Tělo se může hubnutí bránit, protože existuje takzvaný paradox obezity,“ vysvětluje.

„Paradox obezity znamená, že lidé, kterým je nad 65 let a jejich BMI je 32–35, tedy mají obezitu prvního až druhého stupně, se dožívají vyššího věku. Mají hodně aktivní hmoty, takže je to vlastně pořádku.“

Kateřina Cajthamlová také definuje, co to vlastně obezita je. „Je to situace, kdy váš BMI (body mass index), tedy poměr tělesné hmotnosti na kvadrát tělesné výšky, překročí číslo 30.“

Odbourejte akohol

Podle paní doktorky je při hubnutí důležité odbourat pití alkoholu. „Alkohol je toxin. Zvyšuje chuť na tučnou stravu a poškozuje hlavní metabolický orgán, což jsou játra. Když například místo vína budete pít čistou vodu, zlepší se jaterní funkce a sníží se objem v pase. Zvýší se výkonnost i doba dožití,“ vysvětluje a zároveň reaguje na doporučení některých kardiologů, že červené víno prospívá kardiovaskulárnímu systému:

„Moje maminka dostala v 60. letech doporučení, že má začít kouřit během těhotenství, aby měla klidné dítě. A bylo to tehdy, kdy jeden výrobce cigaret dělal obrovskou kampaň, aby získal další skupinu, a to děti, do skupiny kuřáků. Zkrátka existují určité zájmy společností, se kterými jednotlivá doporučení souvisí.“

„Alkohol je návykový toxin a škodí v každém věku. Některým lidem škodí podstatně víc než jiným. Jsou to hlavně děti, ženy a staří lidé. Pokud je pacient obézní a není schopný vydržet bez alkoholu celý rok, tak ho považujeme za závislého a měl by s tím okamžitě přestat,“ říká důrazně.

Francouzský paradox

Na pravou míru také uvádí takzvaný francouzský paradox, kdy se o Francouzích říká, že pijí víno, ale mají nižší procento infarktů. „Francouzi jedí velmi dlouho oběd a zobou malé množství jídla, jedí hodně ryb a hodně se pohybují na čerstvém vzduchu, takže francouzský paradox souvisí s jinými oblastmi životního stylu než s konzumací vína.“

Hubnutí dává známá lékařka také do souvislosti s kyslíkem. „U lidí, kteří prodělali covid, jenž napadá plicní tkáň, může chronicky dojít ke snížení dechové kapacity. Lidé by proto měli vědět, jak fungují jejich plíce, a pokud by tam byl nějaký problém, tak dechová rehabilitace může hodně spravit.“

A co radí paní doktorka na závěr?

  • Nevhodné je volit dietu s vyloučením některých potravin
  • Jídla by nemělo být méně než dřív, může to narušit obrat
  • Udržujte dobrou náladu, zpívejte si a procházejte se venku

Příštím tématem bude diabetes. Dotazy můžete posílat přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770. Poslechněte si záznam celého pořadu Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.