Ve věku 82 let zemřel vědec Ivan M. Havel. Poslechněte si rozhovor na Dvojce
Ivan M. Havel byl jeden ze zakladatelů Občanského fóra. Poslechněte si rozhovor z roku 2018, kdy si v pořadu Noční Mikrofórum povídal s Vladimírem Komárkem. Jak vzpomínal na dění kolem sametové revoluce? Osobnost Ivana Havla si na Dvojce připomeneme i v pondělí po 17. hodině.
Ve věku 82 let zemřel Ivan Havel (1938–2021), vědec a mladší bratr někdejšího disidenta a pozdějšího českého a československého prezidenta Václava Havla. Společně patřili během revolučních dnů 1989 k zakladatelům Občanského fóra.
Jak vzpomínal na období sametové revoluce? „Ocitnul jsem se v budově Špalíčku náhodou. Jako vědec jsem trochu trpěl tím, jaký to byl zmatek. Ale tak to muselo být,“ vzpomínal v rozhovoru. A přidal i podrobnosti o pozvánce pro Václava Klause.
Vědec, spisovatel a publicista
Ivan Havel se zabýval počítačovými vědami, umělou inteligencí, kognitivními vědami a s nimi spojenými filozofickými otázkami. Působil v akademické sféře, publikoval, byl šéfredaktorem přírodovědeckého časopisu Vesmír.
Související
-
Olga Havlová. Když ji dlouhé diskuze nebavily, raději se sebrala a šla štípat dříví
Právě na dnešek připadá výročí narození Olgy Havlové, která se stala jedním ze symbolů porevolučního Československa a posléze České republiky.
-
„Cejchu fotografa Václava Havla se nezbavím,“ přiznává Tomki Němec
„Prezidenta na mých fotkách zajímali spíš ti ostatní,“ vzpomíná fotograf v Blízkých setkáních. „Já jsem ho měl rád jako člověka, s tím dobrým i s tím špatným.“
-
Úžasné životy: Václav Havel podle Ladislava Špačka
Dům, kde Havel žil, stojí na Rašínově nábřeží hned vedle Tančícího domu. V kavárně terasy s vyhlídkou na Pražský hrad vzpomíná jeho dlouholetý mluvčí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.