Ve střevech jsou dvě kila mikroorganismů. Pečujte o ně, radí lékař funkční medicíny Vojáček
„Dokud jste živí, můžete se uzdravit,“ říká lékař funkční medicíny Jan Vojáček. „Nejsme ale šarlatáni. Nemůžeme slíbit, že se uzdravíte. Víme ale, co musíte změnit.“
Co každý z nás může se svým zdravím udělat? „Mým snem je, aby se změnil přístup k chronickým nemocem,“ odpovídá lékař funkční medicíny Jan Vojáček. „Nemoc není osudový dar, který přiletěl z nebe.“
Zoologická zahrada ve střevech
„Například ve střevech máte živé organismy,“ pokračuje lékař v rozhovoru s Terezou Kostkovou. „Jsou jich dva kilogramy. A ty můžeme dobře nebo špatně živit.“ Jak na to? „Dbejte na kvalitu stravy. Nedělá jim dobře ani chronický stres.“
„Představte si, že máte ve střevech zoologickou zahradu a je důležité přemýšlet nad tím, čím ji krmíte. Je to o přirozenosti. Extrémní je ale i to, když to řešíte přiliš.“
Prostředí ovlivňuje zdraví
Může se člověk sám uzdravit? „Dokud žijete, tak ano. Nejsme ale šarlatáni. Nemůžeme slíbit, že se uzdravíte. Víme ale, co musíte změnit.“
„Stačí málo, změnit uvažování,“ tvrdí lékař na Dvojce. „Zaměřit pozornost na psychiku a prostředí kolem. Nejen to globální, ale i v rodině, kde žijete.“
„Pokud se podaří, zvrátíme trend chronických nemocí. Přál bych si co nejvíce radosti a odolnosti,“ uzavírá Vojáček na Dvojce.
Jak přišel na to, že se bude věnovat celostní medicíně? A jakou roli v tom sehrál fotbal?
Související
-
Je spánek do půlnoci kvalitnější? A kdy se objevují sny? Odpovídá odborník na poruchy spánku
Na spánek se snažím myslet co nejméně, podotkl při příchodu do studia profesor Karel Šonka z Centra pro poruchy bdění a spánku. Platí, že je spánek do půlnoci kvalitnější?
-
Zvolte si dobře partnera, se kterým budete mít dítě. Chyba je nevratná, varuje psycholog
„Když se seznamujeme, děláme se lepší, než jsme. Aby člověk s někým žil, musí ho protáhnout nějakou mezní situací. Tam se ukáže,“ radí psycholog Alekos Kufudakis.
-
Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu, osvětluje kouzlo svojí práce forenzní genetik
Výzkum kosterních zůstatků nejstarších Přemyslovců z Pražského hradu se odborníci rozhodli zastavit. Proč? V Blízkých setkáních odpověděl Daniel Vaněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.