Vážení, jak oslovujete adresáty v e-mailu?

30. listopad 2015

Oslovení vážení bývá často přijímáno s rozpaky a považováno za poněkud povýšené.

Otázka:

Vážení jazykovědci,

někdy mám poměrně velký problém s oslovováním v e-mailech. Osobně se mi tam více hodí pozdrav Dobrý den, ale jsem si samozřejmě vědoma toho, že o oslovení nejde. Nejvíce mám problém s oslovením, pokud nevím, komu přesně píši. Všude se doporučuje použít v takovém případě Vážení, ale zní mi to poněkud nadřazeně, a to především v případě, že chci upozornit na chybu nebo si stěžovat.

Tuto problematiku jsem dokonce nalezla i zde na Vašich stránkách. Doporučujete v případě pochybností použít jinou formu oslovení. Jaké jiné oslovení je tedy vhodné použít v případě, že je adresát neznámý?

Předem děkuji za odpověď.


Odpověď:

Oslovení vážení skutečně bývá často přijímáno s rozpaky a považováno za poněkud povýšené. Dalších možností je mnoho a není třeba se bát rozumné invence. V případě, že píšeme neznámé osobě, je vhodné užít např. vážená paní, vážený pane. Píšeme-li např. nějakému konkrétnímu zaměstnanci, u nějž je nám známa jeho pracovní pozice, je někdy možné ji pro oslovení využít: vážený pane vedoucí, vážená paní účetní apod. Jestliže píšeme na pracoviště, které působí ve stejném oboru jako pisatel, např. píše-li zaměstnanec Krajského úřadu Ústeckého kraje pracovníkům Krajského úřadu Plzeňského kraje, může je oslovit vážené kolegyně, vážení kolegové apod.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka