Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce

kluk

Modelový prvorepublikový příběh o nepoctivosti a špatném svědomí. Poslouchejte do pondělí 9. dubna 2018.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line (ještě týden po odvysílání). Audioknihy nejde stáhnout.

Obchodník Ferdinand Bočan tvrdí, že se nikdy neplete. Ale lidé, kterým dává zboží na dluh, vědí, že jim do své dlužní knížky připisuje větší částky, než by měl. Příběh o proradném obchodníkovi Bočanovi, kterému jeho hamižnost přinesla především posměch a odsouzení, je jakousi „rozhlasovou hrou pro pamětníky“. Hlavním hrdinou však není pan Bočan, ale jeho 13letý pomocník Frantík Severýn.

Ten možná trochu dětsky, avšak upřímně dokáže ostatním svoji nebojácnost a smysl pro spravedlnost. Vezme Bočanův sešit s dluhy a schová ho pod kámen, aby do něj obchodník nemohl už nic psát a nešidil dál lidi. I Frantík si ale při svém spravedlivém rozhořčení a po svém nepromyšleném zákroku vyzkouší, jaké to je mít špatné svědomí, nespat kvůli nepravostem a přijmout zodpovědnost za svůj čin.

Účinkují: Ladislav Boháč, Slávka Budínová, Václav Knop, Arnošt Faltýnek, František Hanus, Ilja Prachař, Miroslav Moravec, Miroslava Hozová, Libuše Havelková, Josef Beyvl, Josefa Pechlátová, Petr Haničinec
Pro rozhlas zdramatizoval: Stanislav Lahodný
Dramaturgie: Jiří Kafka
Hudba: Milan Baginský
Zvuk: Vladimír Bako
Režie: Ladislav Rybišar
Natočeno v roce 1971.

Čtěte také