Václav Marhoul: Nabarvené ptáče násilí prostě neukazuje
„Žádné hromadné útěky z kina se nekonaly. Je to kachna,“ uvádí na pravou míru autor snímku. Podle něj jde o poeticky natočený film.
„Žádné hromadné útěky z kina při projekci se nekonaly. Je to kachna. A já absolutně netuším, jak to vůbec mohlo vzniknout,“ upozorňuje v úvodu Nočního Mikrofóra autor a producent filmu Nabarvené ptáče Václav Marhoul.
„Vladimír Smutný to řekl moc hezky: Náš film se na násilí nepase! Mě se to sloveso v tom spojení moc líbilo, protože lidi si myslí, že já v tom filmu úplně explicitně všechno ukážu. No, je to tak, že Nabarvené ptáče to násilí neukazuje. Prostě neukazuje. Ale lidi si ho sami v sobě domyslí.“
„Troufnu si říct, že Nabarvené ptáče je hodně decentně, poeticky natočený film. A divákovi nechává volnost, že si může sám představovat, co chce. Nikam ho nevede za ruku, nepeskuje, nepohlavkuje, neříká, co si musí myslet. Ten film je neuvěřitelně svobodný.“
Proč jeho hlavní hrdina film ještě neviděl? Jak s ním pracoval psycholog? Jak těžké bylo získat zahraniční hvězdy? A kdy a proč přestal číst domácí kritiku?
Související
-
Václav Marhoul: Z české premiéry Nabarveného ptáčete jsem odešel
Filmovou adaptaci románu Nabarvené ptáče provázejí bouřlivé reakce. „V Kanadě nějaká paní začala tlouct svého souseda,“ prozrazuje režisér. Jaká byla česká premiéra?
-
Nabarvené ptáče je projekt mého srdce, vyznává se filmař Václav Marhoul
Jedenáct let. Tak strašně dlouho trvalo, než se Václavu Marhoulovi v jeho umělecké líhni vyklubalo Nabarvené ptáče. Nelituje, prohlásil v Blízkých setkáních.
-
Tomáš Kraus: Nabarvené ptáče je natočené elegantně. Krutá je jeho předloha
Do boje o nominaci na Oscara vysílá Česko Nabarvené ptáče Václava Marhoula. Proč se debaty o něm omezují často jen na to, jestli je míra v něm zobrazeného násilí přiměřená?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.