Václav Malý: Vyhnání sudetských Němců nebylo spravedlivé. K úplnému usmíření ještě nedošlo
Osmdesáté narozeniny oslavil Anton Otte, sudetoněmecký kněz, který za své životní úsilí obdržel mnoho ocenění. Mnoho let se snaží především o smíření Čechů a Němců. Mají ale Evropané jednotnou vizi o míru?
„Jsme svědky toho, že Evropa se rozdrobuje. Nejde jenom o brexit, ale osamostatňují se i některé celky států jako Katalánsko. Ani v Belgii to není snadné a mohli bychom jmenovat další. Je ale důležité si uvědomit, abychom měli smysl pro celek,“ říká světící biskup pražský Václav Malý.
Čtěte také
Právě Anton Otte je podle Malého člověk, který měl odvahu před několika lety říci, že ke smíření je třeba, aby sudetští Němci uznali svou vinu, které se za druhé světové války dopustili. „To jsem velmi ocenil, že měl tuto odvahu. Bylo to poprvé, kdy jsem to slyšel od někoho aktivního v sudetoněmeckém hnutí.“
Potřeba odpouštění
„Je statečné, že se dovedl přenést přes smrt svého otce a spolu s dalšími se snaží, aby skutečně mezi sudetskými Němci a českou společností zavládl pokoj a klid,“ říká Malý.
Otte často mluví o potřebě smíření a odpuštění. V jaké fází se tedy společnost nachází? „V určité části ještě k usmíření nedošlo, ale velká část pochopila, že se nejde pořád vracet. Je třeba vidět současnost.“
Právě ale smíření Čechů a Němců by podle Malého mohlo být příkladem pro Evropu. Důležité ale je říci, co od sebe strany očekávají.
Kolektivní vina je špatná
„Vyhnání Němců na základě kolektivní viny nebylo spravedlivé, došlo k velkým krutostem. Někde už jsou dokonce připomínky těchto událostí. Na druhé straně je ale důležité, aby ze sudetoněmeckého landsmanšaftu zaznělo, že se jde dál.“
Malý také připomíná, že dnešní generace Němců se ani do Česka vracet nechtějí. „Je to uměle živeno a bohužel to hraje roli například při volbách.“
Další témata rozhovoru: Co znamená dodržovat tradiční hodnoty? Co znamená svoboda? Co si myslí o demonstracích v Moskvě?
Související
-
Tomáš Kraus: Nejbrutálnější projevy antisemitismu u nás zaznívají na fotbalových tribunách
Lidé v mnoha zemích včetně Česka si připomněli památku romského holocaustu. Proč byl u nás dlouho přehlížen? A jak bojovat se současnými projevy rasismu a antisemitismu?
-
Václav Bělohradský: Proč by se v dnešní společnosti nemohl zbláznit Eritrejec?
Německo šokovaly činy dvou mužů, původem cizinců, kteří strčili pod vlak nevinnné náhodné oběti. Máme se bát nepředvídatelných činů imigrantů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.