Václav Malý: Stydím se, že jsem osud sochaře Františka Bělského neznal. Díky němu o nás ví celý svět
V jeho osudu se odrážejí naše dějiny 20. století. Portrétoval britskou královskou rodinu i Jana Palacha. Jeho socha Winstona Churchilla stojí v USA. Jeho hrob leží vedle hrobu George Orwella. U nás je ale prakticky neznámý.
V úterý 6. dubna uplynulo sto let od narození sochaře Františka Bělského. Muže, který za studené války mohl jako jediný Čech trávit dlouhé hodiny s královnou Alžbětou. Portrétoval jak ji, tak královnu matku, prince Andrewa i prince Philipa.
Budí ve mně úžas
„Já ke své ostudě se musím přiznat, že o jménu Františka Bělského jsem do zhlédnutí televizního programu nevěděl,“ přiznává v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý. „Ale byl jsem tedy nadšený. A budilo to ve mně úžas, jakého postavení dosáhl.“
Pohnutý osud sochaře Františka Bělského zmapoval v reportážním dokumentu londýnský zpravodaj České televize Bohumil Vostal.
„Je také autorem sochy Winstona Churchilla, která je dnes v USA. Zároveň před rokem 1989 udělal portrét Jana Palacha a v Praze máme jeho památník českým letcům ve druhé světové válce. Po své smrti má význačné místo v hrobě vedle hrobu spisovatele George Orwella.“
Osud zrcadlící dějiny
František Bělský se narodil v Brně. V roce 1939 jeho rodina uprchla do Velké Británie, kde bojoval v československé exilové armádě. Po válce se vrátil do Čech, ale po únorovém puči odmítl komunistickou cenzuru a v roce 1948 odešel do Británie natrvalo. V jeho osudu se zrcadlí naše dějiny 20. století.
„Byl to muž, který se pohyboval v nejvyšších společenských patrech. Ale zůstal člověkem, který stále sledoval, co se děje v tehdejším Československu a později i v České republice. A za to mu můžeme být vděčni. Protože díky těmto lidem se vůbec třeba o České republice něco ví.“
Člověk nesmí ustrnout
„František Bělský. Teď to budu mít stále v hlavě,“ slibuje Malý. „Jsem rád, že i ve svém stáří dostávám nové podněty a rozšiřuje se mi obzor. Kulturní i duchovní. Člověk nesmí ustrnout. Je to krásné žít v tomhle stálém objevování nových a nových duchovních prostor.“
Další témata rozhovoru: velikonoční projev papeže; smrt teologa Hanse Künga; setkávání různých náboženství; akce k Mezinárodnímu dni Romů; osud sochaře Františka Bělského.
Související
-
Nabídl jsem svůj život Francii... Jak se sochař Gutfreund stal nepřítelem země, které chtěl pomoct
Sochař Otto Guttfreund se jako dobrovolník stal členem Francouzi vysmívaných cizineckých legií. Jako občan Rakouska-Uherska ale později šel ze zákopů do vězení.
-
Co vám film Monstrum neřekl o Stalinově pomníku a jeho tvůrci
Kde měl původně pomník stát? Proč to byl omyl od samého začátku? Co se mělo se sochami stát po likvidaci pomníku? A co mělo stát místo něj?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.