Václav Malý: Není mi jasné, jaký má Navalnyj další politický program. Protest nestačí

5. únor 2021

„Také jsem podepsal petici za Navalného propuštění. Teď je to už evidentně politický protest,“ je přesvědčený světící biskup pražský. Proč ale ruského opozičního lídra nechce předčasně adorovat?

Bývalý polský prezident Lech Wałęsa, který byl před lety oceněn Nobelovou cenou za mír za nenásilný boj proti komunismu, navrhl na tuto cenu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. „S tím jsem zatím opatrný,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... světící biskup pražský Václav Malý.

Jaký má program?

„Alexej Navalný je velmi statečný muž. Vrátil se do Ruska, ač mohl požívat svobodného života v zahraničí. Útoky proti němu, ta otrava, to je opravdu veliká ostuda ruského vedení. Mně ale není úplně jasné, jaký má další politický program.“

„Ano, poukazuje na korupci, což samozřejmě je téma, kterému rozumí. Oslovuje část mladé generace. To všechno jsou klady. Ale zatím bych byl ještě trochu střízlivý. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál.“

Sám podporoval nacionalistické kruhy

Kreml se oficiálně distancuje od toho, že by ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného chtěli otrávit. Soud ho teď ale poslal na tři roky do vězení. Jeho tým prý zatím neplánuje v nejbližších dnech pravidelné protesty. Bude se prý soustředit na zářijové parlamentní volby.

Alexej Navalnyj, hlavní kritik Vladimira Putina, v obležení novinářů na cestě z Německa do Ruska

„Každopádně je třeba usilovat o to, aby byl z vězení propuštěn,“ říká Malý, který sám petici za jeho propuštění podepsal. „Já mu přeji, aby se mu dařilo ještě více precizovat tu svoji vizi. Aby jasně řekl, že se odpoutává od období, kdy také podporoval jisté nacionalistické kruhy v Rusku.“

Protest nestačí

„I když je dnes Navalný v celém Rusku známý, nejsem si jistý, že by ho všechny generace také podporovaly. Je to velmi otevřená otázka. Já bych si samozřejmě přál, aby měl podporu,“ přiznává Malý.

„A aby ta podpora byla také na základě nějakého jasnějšího plánu, jak si představuje fungování nějakého demokratického systému. Zatím je to protest, a oprávněný protest, proti politice jednotného Ruska v čele s prezidentem Putinem. S tím se člověk může ztotožnit. Na druhé straně to úplně nestačí.“

Další témata rozhovoru: politika a víra; jak poznat fake news; vztahy mezi Kosovem a Izraelem; světový den prarodičů a seniorů; cesta papeže do Iráku; nominace Navalného na Nobelovu cenu; ocenění komentátora Petra Koláře; smrt hraběte Zdeňka Šternberka a jezuity Jana Rybáře.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.