Václav Malý: Nemůžeme na úkor bezpečnosti ztrácet právo na soukromí

Kamery nás v dnešní době sledují téměř všude
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamery nás v dnešní době sledují téměř všude

Vedení pražské policie požádalo magistrát, aby na šesti místech v kamerovém systému aktivoval automatické rozpoznávání obličejů. Argumentuje se bezpečností, ale to bychom dospěli k Orwellovi, varuje Václav Malý.

 

Chápu, že je tento systém instalován na letištích, ale do města rozhodně nepatří, říká pomocný biskup pražský. „Přeji si, abych mohl být pořád svobodný občan, který má také své soukromí. Zavést takový systém, kdy budete sledován na každém kroku, je naprosto nemravné. Doufám, že magistrát se proti tomu postaví a že to nepřipustí.“

Držme Velkého bratra na uzdě

Dispečink kamerového systému městské policie v Pardubicích

Václav Malý připouští, že v digitálním věku už se informace o tom, kde se pohybujeme nebo kde a co nakupujeme, často bez našeho vědomí někde ukládají. Ale je podle něj potřeba to držet na uzdě. A ne to aktivně podporovat.

„Není záruka, že by tato ztráta soukromí ještě nepokročila dál. Jestliže tento požadavek už byl vysloven, mám obavu, že na to bude tlak,“ dodává.

Soukromí neznamená utajování

„Je to dehumanizace a nikdy není záruka, že to nikdo nezneužije. Klasické sledování před rokem 1989, které jsem zažil, bylo něco jiného. Dnes člověk nemá, kam by se schoval, a každý z nás potřebuje určité soukromí,“ argumentuje. „Nemůžeme na úkor bezpečnosti ztrácet právo na soukromí.“

Další témata rozhovoru: návrat relikvie z Ježíšových jesliček z Říma do Betléma; papež proti jaderné energii; chystaný zákon o eutanazii; připomínka Karla Pecky, Ludmily Alexejevové nebo Josefa Jablonického; kulturní tipy.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související