Václav Malý: Na Kubě se nic nezměnilo. Pořád jde o policejní stát

13. září 2019

Pět kubánských fotbalistů se rozhodlo po reprezentačním zápase nevrátit se do vlasti. Za posledních 17 let podobně opustily Kubu čtyři desítky hráčů. Proč tolik lidí ostrov opouští?

„Režim na Kubě ještě pořád je sevřenou pěstí. I když v posledních letech došlo k jistému uvolnění. Dokonce Kubánci mohou cestovat, pokud mají peníze,“ říká v pořadu Jak to vidí světící biskup pražský Václav Malý.

Moc má podle něj velkou obavu z lidí. Kdykoliv se totiž mohou obrátit proti svým lídrům. „Pořád je to policejní stát. Sice se rozdělila role prvního tajemníka komunistické strany a prezidenta, ale to je jenom kosmetická úprava.“

Prostor pro církev je kalkuk

Papeže Františka přivítal na letišti v Havaně prezident Raúl Castro (12. února 2016)

Pro církev je ale na Kubě prostor o něco volnější. „Kdyby došlo k nějakému převratu, počítá se, že se církev bude zastávat pronásledovaných. Je to trochu kalkul.“

„Raúl Castro sice navštívil papeže Františka a mluvil o něm v superlativech, to je ale jen navenek. Vevnitř systému se nic nezměnilo. Represe proti těm, co se postaví režimu, stále trvají.“

Závislost na ropě

Krach režimu se prorokuje už dlouhá léta. Přesto ale stále drží. Velkou roli v tom podle biskupa hraje strach. „Myslím, že je třeba Kubu více otevřít, aby tam jezdili turisté, kteří se budou zajímat o situaci.“

„Souvisí to ale taky s hispánskou povahou. Je to jiné než u nás. Lidi se dovedou usmát, byť žijí v bídných podmínkách,“ říká Malý, který sám Kubu několikrát navštívil.

Kdyby režim padl, není podle něj na ostrově vyloučeno násilí. A není jisté, jak by vypadalo hospodářství země. „Kuba žila z toho, že venezuelští prezidenti Chávez a Maduro posílali do země velké množství laciné ropy.“

Další témata rozhovoru: 30 let od první díry v Železné oponě, biskup vysvěcený se souhlasem papeže i čínských úřadů, připomínka sv. Ludmily. 

autoři: Vladimír Kroc , Václav Malý , jra
Spustit audio

Související