Václav Malý: Kryl byl až nespravedlivě kritický vůči Hradu i Havlovi
Neschopnost zatočit s mafiány, bezradnost, neschopnost rozhodovat se, přizpůsobivost a obklopení se kamarády, to prý písničkář vyčítal exprezidentovi.
Naopak „největší chybou Václava Havla bylo, že Kryla nepřijal. Ten hrot v Karlovi zůstal. A mě to na něm mrzelo,“ vzpomíná Mons. Václav Malý. Kryl sám si zase později vyčítal společné vystoupení s Karlem Gottem.
Jako člověk, kterému jde vždy o zásady, to chápal to jako překročení určité hranice. „Tam bylo tenkrát hodně otazníků, ale nebudu kádrovat. V tu chvíli to bylo důležité. Že tihle dva, každý jiný, každý s jinou životní cestou, vystoupili na Melantrichu,“ myslí si Malý.
Kryl nebyl jazykový exhibicionista
Jeho nadčasové texty si pohrávají s češtinou, „která teď dostává na frak“. Jsou dodnes inspirací.
Na druhou stranu cítil také jistou zklamanost, když po revoluci jeho koncerty přestaly navštěvovat davy lidí. Ale je to „nesmazatelná osobnost. A i dnes mladí, kteří nepamatují rok 89, znají jeho písničky.“
Jak vzpomíná na jejich společná setkání s Magorem? A jaké bylo nedávné osobní setkání s papežem? Má jeho latinský účet na Twitteru smysl? Nezapomínáme pro Ukrajinu na hrůzy, které se věčně dějí jinde ve světě? A co si Václav Malý myslí o lustračním zákonu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.