Václav Malý: Je dobré, aby i do církve více proniklo vnímání a myšlení žen
Papež jmenoval první ženu do vysoké funkce ve Vatikánu. Navíc chce,a by se ženy staly jáhenkami. Jaká by podle pomocného biskupa pražského měla být role žen v církvi?
Papež František jmenoval první ženu do vysoké funkce ve státním sekretariátu Vatikánu. Italská právnička Francesca Di Giovanni se stala náměstkyní pro vztahy Vatikánu s ostatními zeměmi.
„Je důležité, že ženy dostávají větší prostor a že nejsou odsouvány jen do role pomocnic,“ myslí si Václav Malý. Připomíná, že i v českých katolických kostelích tvoří ženy větší část těch, kdo aktivně vyznávají svoji víru a zúčastňují se bohoslužeb.
Jáhenky do církve patří
„Je dobré, aby i do církve více proniklo vnímání a myšlení žen, protože člověk je stvořen jako muž a žena, ale navzájem se mají doplňovat. To je už na začátku Bible,“ zdůrazňuje s tím, že ženy dovedou dát jiný pohled na důležité otázky.
„Papež František dokonce nechal vytvořit komisi, která má studovat možnost, že by se ženy staly jáhenkami. Protože v první církvi, jak je o tom záznam v biblických textech, byly také jáhenky. Ale pak to postupně zaniklo,“ vysvětluje Malý v pořadu Jak to vidí...
Další témata rozhovoru: rok od podpisu Deklarace o lidském bratrství mezi papežem a sunnitským vrchním imámem Ahmedem Al-Talibemem; humanitární pomoc Česka Číně; 125. výročí narození Ferdinanda Peroutky a 115. výročí narození Jana Wericha; kulturní tipy.
Související
-
Václav Malý: Neshodneme se se všemi. Ale musíme se učit žít na jedné planetě
Jak se daří naplňovat přátelské vztahy mezi křesťany a muslimy, které v dokumentu Za lidské bratrství deklarovali papež František a Ahmad Tájib, hlava mešity al-Azhar?
-
Václav Malý: Papež chce povzbudit každého člověka, aby si uvědomil svoji důstojnost
Papež František čelí kritice, že se vzdaluje od katolické doktríny. Kritikové mu vyčítají liberální přístup k homosexuálům, rozvedeným lidem nebo luteránům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.