Václav Malý: Je dobré, aby i do církve více proniklo vnímání a myšlení žen

7. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Papež František

Papež jmenoval první ženu do vysoké funkce ve Vatikánu. Navíc chce,a by se ženy staly jáhenkami. Jaká by podle pomocného biskupa pražského měla být role žen v církvi?

Papež František jmenoval první ženu do vysoké funkce ve státním sekretariátu Vatikánu. Italská právnička Francesca Di Giovanni se stala náměstkyní pro vztahy Vatikánu s ostatními zeměmi.

„Je důležité, že ženy dostávají větší prostor a že nejsou odsouvány jen do role pomocnic,“ myslí si Václav Malý. Připomíná, že i v českých katolických kostelích tvoří ženy větší část těch, kdo aktivně vyznávají svoji víru a zúčastňují se bohoslužeb.

Jáhenky do církve patří

„Je dobré, aby i do církve více proniklo vnímání a myšlení žen, protože člověk je stvořen jako muž a žena, ale navzájem se mají doplňovat. To je už na začátku Bible,“ zdůrazňuje s tím, že ženy dovedou dát jiný pohled na důležité otázky.

„Papež František dokonce nechal vytvořit komisi, která má studovat možnost, že by se ženy staly jáhenkami. Protože v první církvi, jak je o tom záznam v biblických textech, byly také jáhenky. Ale pak to postupně zaniklo,“ vysvětluje Malý v pořadu Jak to vidí...

Další témata rozhovoru: rok od podpisu Deklarace o lidském bratrství mezi papežem a sunnitským vrchním imámem Ahmedem Al-Talibemem; humanitární pomoc Česka Číně; 125. výročí narození Ferdinanda Peroutky a 115. výročí narození Jana Wericha; kulturní tipy.

Spustit audio

Související