Václav Cílek: Západ už nepotřebuje boha. Protože má sámošky a sociální a zdravotní pojištění
Daří se nám dobře. Takže se nemusíme starat o jiný systém, který by nám dával psychologickou stabilitu. A nemusí to být nutně náboženství. Třeba i forma kultury poskytující útěchu a krásu.
„Peníze jsou skvělá záležitost,“ začíná svou úvahu o duchovní chudobě geolog Václav Cílek. „Stejně jako kunzum a mamon. To bysme si měli udržet aspoň do určité míry. Jenom znát tu míru.“
Podle Cílka duchovní chudoba souvisí s chudobou materiální. Stále častěji se věnujeme ekonomickým záležitostem na úkor sociálních, které by nás uvedly do světa kultury. „Když vás trápí materiální chudoba, ztrácíte energii do života.“
Hypotéky kradou duši
Jako příklad uvádí hypotéky. Život v přepychu, ale na dluh. Člověk stráví 20 let strachem, aby byl zaměstnaný a vydělal dost peněz na splátky. „Tím ztrácí část životního elánu. Energie, která byla určená na tu kulturu, vnitřní rozvoj.“
Když hypotéku po 20 letech konečně zplatí, má pocit prázdnoty. „Protože nerozvinul tu svou vnitřní stránku.“
Kali-juga
V hinduistické tradici cyklus, který přichází po zlatém věku Krta-juga. Upadají v něm mravy, snižuje se délka života i inteligence. Má trvat 432 000 let. Mezi Kali-jugou a Krta-jugou je ještě 400 let soumraku.
Zdroj: Wikipedie
Cykly zlatých věků a konců světa
Zrychlená doba navíc nedává ani potřebný čas ke kontemplaci. K usebrání. Ale stejně jako Indové věří i Cílek, že období duchovní prázdnoty se cyklicky opakuje a že jako vždy najdeme cestu zpět.
„Ztrácíme tradice, hodnoty a schopnost poznání. Ale stále jsme schopni uctívání.“ Jeho recept zní téměř jako klišé: návrat ke klidnému rodinnému životu.
„Opora je v klidu. Omezit kontakty, omezit e-maily, omezit telefony. Udělat si dny, kdy jste sama nebo s rodinou nebo v přírodě. Vymezit si odpoledne na výstavu,“ navrhuje Cílek. „Kéž bych to já dokázal.“
Co si Václav Cílek myslí o anglické zprávě o chudobě Nakrmte Británii? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?