Václav Cílek: V Grónsku se děje něco opravdu vážného! Klimatické změny budou i v Česku

28. únor 2018

Sníh a mráz sevřel celou Evropu. Závěje sněhu mají v Římě, Bulharsku nebo Chorvatsku. Rusko hlásí 30 °C pod nulou a mrazivé rekordy padají i u nás. Naproti tomu v Grónsku nebo na Islandu mají nad nulou. Co se to děje?

„Mnohem větší obavy než z aktuálního evropského počasí mám z toho, co se děje na severu,“ říká geolog Václav Cílek.

Významný dánský profesor zveřejnil výsledky svého 20letého výzkumu Arktidy a Grónska. „Studie ukazuje, že víc vody z tohoto největšího ostrova světa teď odchází v podobě tekuté kapaliny. Nejde tak o odlamování ledovců, jak se až do nedávna mnozí domnívali.“

Grónsko je první...

„Na severu Grónska, kde má mořský arktický ledový příklop největší až šestimetrovou mocnost, dnes nenajdete nic jiného než roztátou vodu!“ Nebylo by to až tak alarmující, podobný jev se i v minulosti stával, ale tak jednou za pět let. „Teď to tady ale máme za posledních pět let už počtvrté! Na severu se tak opravdu něco vážného děje,“ varuje geolog.

Osud (i našich) středních zeměpisných šířek tak leží za polárním kruhem. Cílek zároveň připomíná, že historická data a přesná měření teplot na severním pólu, k dispozici nemáme. Hodnověrná měření probíhají až v posledních 30 letech. Právě z nich vychází vážné varování.

Čekají nás povodně

Geologa zaujala i další klimatická studie, tentokrát univerzity v Newcastlu, která tři roky sledovala velká města. Studie sice prý má „své mouchy“, když je pomine, jde o trendy 570 měst na roky 2050−2100. „Možná vám maloučko zatrne, ale vychází jim, že povodně budou větší a častější. Ohrožení zejména Londýna, Dublinu a dalších měst bude rozhodně ve větším měřítku!“

Moře odpaří víc vody, taky víc napší a tak očekávají větší a masivnější povodně. „Ale pozor, to větší znamená o 50−110 %, než jsme kdy zažili. To je závažné třeba i proto, že protipovodňová opatření a ochrany měst jsou dimenzovaná na mnohem menší vodu,“ znovu varuje Cílek.

V Praze bude o 7 °C tepleji

Teplotní rekordy v Praze

Aby toho nebylo málo, tak studie odhaduje i o kolik stupňů se zvýší teploty měst v parném létě. „Nejohroženějším městem je Řím (což se dá čekat), ale i Stockholm (to už překvapí). I v Praze se mají teploty rekordně zvyšovat.“ Po roce 2050 tak můžeme čekat větší a delší vlny veder, teplota by pak měla narůst až o 7 °C, což je hodně.

Co to všechno znamená a jaký závěr vyvodit? „Zřejmě nás čeká vysušování středozemí, během roku můžeme čekat mnohem horší a teplejší léta a velké sucho, které postihne mnoho měst.“

Musíme se připravit

„Zatím máme čas na přípravu či podrobné analýzy, ale měli bychom začít co nejdřív! Česká a moravská města musíme připravit na klimatické změny, které s až nadpoloviční pravděpodobností opravdu nastanou. A bude to brzy, už do 20 let.“

autoři: lup , Václav Cílek , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.