Václav Cílek: Skleníkové plyny jsou pro naši civilizaci daleko větším nebezpečím než třeba války
Život na planetě se pomalu mění, a měnit se ještě bude. Můžou za to klimatické změny, některé způsobené člověkem, jiné samotnou přírodou.
Mezi umělé faktory patří oxid uhličitý, metan, vodní pára a další skleníkové plyny. „Všechny vnímám jako nebezpečí srovnatelné s válkou,“ říká geolog Václav Cílek.
I v budoucnu budou většinu energií pro města budou pořád tvořit tři zdroje: uhlí, plyn a jádro. Cílek ale předpokládá, že už brzy bude sílit tlak EU na bezuhlíkaté technologie. Černé uhlí se navíc dnes už prý ani nevyplatí těžit a hnědého už moc nezbývá.
Zbývá nám jen jádro
„Plyn je u nás závislý na dovozu a je to riziková záležitost. Zbývá tedy jaderná technologie. To je sice taky riziková záležitost, ale nic s tím nenaděláme.“ Za pravdu Cílkovi dává i nedávné schválení aktualizované energetické politiky. Stát chce podporovat jádro a obnovitelné zdroje.
Nedávno předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová varovala, že doba laciných energií bude v horizontu 5 až 10 let za námi. „Jaderná elektrárna elektřinu vyrábí levně,“ připomíná Cílek. „Ale samozřejmě jen do té doby, než se něco pokazí. Pak na to reaguje i její cena.“
Václav Cílek Alternativní zdroje získají během příštích 30 let maximálně 40% podíl na trhu. Ani podle německých vládních koncepcí to nebude víc.
Obnovitelné zdroje na chvostu
O obnovitelných zdrojích se stále mluví, ale zatím tady prim nehrají. A ještě dlouho nebudou. „Obnovitelné zdroje se budou rozvíjet stále, ale ne na 100 %.“ To, co se prý aspoň začíná měnit. Jsou i nové metody skladování takové energie. I když domácí skladování třeba sluneční energie je pořád drahé.
„Bude se to vyvíjet pomalu. Jedním z důvodů je přenosová soustava, která nejde rychle ani nahradit, ani změnit.“ To ostatně známe ze solárních elektráren, které se naší vladě tak trochu vymkly z rukou. Dnes na ně všichni doplácíme zvýšenou cenou energií.
Závadná voda ukázala naši zranitelnost
Energie, voda a potraviny. To je základ našeho současného života, na který jsme si snadno zvykli a pokud je ztratíme, tak si s tím nevíme rady. Pro poslední příklad nemusíme chodit vůbec daleko.
„Jednoduchá lapálie spojená se závadností pitné vody v pražských Dejvicích a co to všechno způsobilo. Málem uzavíráme školy a úřady. Celé to vypovídá o naší závislosti na věcech. Společnost, která je nasměřována na rychlý zisk, si zapomíná vytvářet záložní zdroje.“ Přitom by stačilo mít doma filtry na pitnou vodu a bylo by po problému...
Že žádné jiné velké město v Evropě není obklopeno takovým přírodním bohatstvím, jako je Praha? Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.