Václav Cílek: Největšími znečišťovateli už nejsou doprava ani průmysl, ale jsme to my
Klimatické změny jsou jedním z témat předvolební kampaně v USA. Podle průzkumu s dosavadní politikou prezidenta Trumpa v tomto směru nesouhlasí dvě třetiny Američanů. Můžeme čekat zásadní obrat v Trumpově ekologické rétorice?
Podle geologa Václava Cílka je Trumpova antiekologická politika dlouhodobě neudržitelná, Ve Spojených státech se vinou jejich polohy mezi Arktidou a Mexickým zálivem střídají všechny druhy extrémního počasí. Jsou proto jednou z prvních zemí, na které bezprostředně klimatická změna dolehne, vysvětluje Cílek
„My se tady tomu můžeme smát. Ale když v Kalifornii vyjdete ven a ucítíte požár ve vzduchu, a to se vám děje tři neděle nebo měsíc, do toho vám pětkrát vypnou proud, aby padající dráty nevznítily suchou trávu, začnete o klimatické změně uvažovat úplně jinak.“
Ekologie v USA stojí na lokálních iniciativách
Diskuze o klimatické změně v USA je podle něj proto už nyní velice silná a průzkumy potvrzují, že odmítavý postoj prezidenta Donalda Trumpa k ekologii mezi voliči nemá podporu.
Čtěte také
Za praktickými kroky v oblasti ekologie zatím stojí hlavně lokální iniciativy. Ne cílená vládní strategie. I přesto se Cílek domnívá, že z dlouhodobého hlediska protiklimatická politika prezidenta Trumpa povede k přijetí klimatických návrhů během dalších let. „Otázka je kdy.“
Klíčové faktory: uhlíková stopa a péče o krajinu
Opatření v boji proti změnám klimatu nevyhnutelně zasáhnou způsob života běžných lidí. „Největšími znečišťovateli už nejsou doprava ani průmysl. Ale jsme to my,“ naráží Cílek na neustále rostoucí spotřebu domácností.
Kromě omezení uhlíkové stopy bude muset jakákoli budoucí strategie boje proti klimatické změně navíc přistoupit taky k intenzivní ochraně krajiny – k zalesňování a péči o půdu, zdůrazňuje.
Další témata rozhovoru: opatření české vlády pro boj se suchem; syndrom „nemocných budov“; uhlíková stopa armády; společný jmenovatel protestů po celém světě.
Související
-
David Storch: Máme kliku. Když se tu změní klima, budeme na tom ještě líp
Globální oteplování, zhoršení zadržování vody v krajině, celosvětový nedostatek vody? Opravdu jsou to pro nás hrozby? Podle ekologa jen některé a jak kdy.
-
David Storch: Vysazování stromů může mít negativní následky
Ministerstvo teď nabízí dotace každému na výsadbu stromů. Biolog varuje před masivním vysazováním a zpochybňuje argument kyslíku. Kolik kyslíku stromy skutečně vyrobí?
-
Přepis: Jak to vidí Václav Cílek – 7. listopadu 2019
Hostem byl geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.