Václav Cílek: Být starostou zapadlé vísky, jaderné úložiště bych vítal

5. srpen 2019

Česko půjde i v příštích letech cestou takzvaného energetického mixu, tedy kombinace různých způsobů získávání elektrické energie. Umíme vyrábět energii nízkoemisním způsobem?

Energetický mix pro Českou republiku je daný na roky dopředu. Alternativní paliva těžko v příštích dvaceti letech přesáhnou třicet procent. Zbytek bude tvořit jádro, uhlí a plyn,“ konstatuje Václav Cílek. „V okamžiku, kdy omezíme uhlí, musíme dovézt plyn z Ameriky, nebo dostavět Temelín.“

Obavy z jádra jsou politikum

Výstavba chladicích věží Temelína byla zájena v roce 1986

Právě dostavba Temelína a obnova jaderné elektrárny Dukovany je podle Cílka pro nízkoemisní energetiku budoucnosti nejvhodnější cestou. „Dokonce bych uvažoval o třetí jaderné elektrárně v severních Čechách. Jednak už tam vedou dráty, a dojde-li k částečnému odstavení uhlí, vzniknou tam kapacity a lidé budou potřebovat být zaměstnaní,“ uvažuje geolog a ekolog.

Problém nevidí ani v otázce ukládání vyhořelého jaderného odpadu. „Kdybych byl starosta zapadlé vísky na Českomoravské vysočině, úložiště kousek za vsí bych jenom vítal. Neviděl bych v tom velké riziko, ale naopak větší bezpečnost pro obec, vybudování infrastruktury a zdroj příjmů,“ vysvětluje.

Uhelná lobby vyhrává

02084611.jpeg

Problém je, kdy a zda vůbec se podaří jaderné elektrárny na našem území dostavět. Proti je totiž silná uhelná lobby, která nechce přijít o své zisky a je ochotná věnovat miliony korun na jakoby ekologickou kampaň proti jaderné energetice.

Velcí ekonomičtí hráči na trhu s energiemi také nechtějí pustit do hry malé hráče, kteří mají třeba jen několik fotovoltaických panelů. „Budoucnost bude pravděpodobně spočívat v tom, že se smysluplně propojí velké centrální energetické zdroje a malé, chaotické a na počasí závislé zdroje do jednoho systému,“ myslí si Václav Cílek.

Energie by mohla zdražit až o 50 procent

Velký otazník pro budoucnost z energetické otázky v Evropě udělalo podle něj před několika lety Německo, když se rozhodlo odstavit svoje jaderné elektrárny. Hrozí, že Němcům nebude jejich energetická koncepce fungovat tak, jak slibují, a začnou skupovat energii. To přinese její všeobecné zdražení, načrtává Václav Cílek nemilou vizi relativně blízké budoucnosti.

Další témata rozhovoru: Jakými nemocemi trpí podle Václava Cílka americká společnost? Co by mohlo pomoci k jejímu uzdravení? Jak ekologicky šetrně cestovat? Co ze způsobu života původních Inuitů přežilo do současnosti? A v čem by se mohla moderní společnost od primitivních kmenů učit?

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , and
Spustit audio

Související