Václav Cílek: Budoucnost začíná být doopravdy nepředpověditelná. A snadno si to ukážeme na počasí

23. duben 2021

Byl příchod letošního jara extrémní? A v čem se lišil od loňského roku? Bude snižování emisí tvrdou realitou, anebo jde jen o bankovní spekulační nástroj? Co vám o změnách klimatu říkají videa Google Earth Timelapse?

„Budoucnost začíná být doopravdy nepředpověditelná. A snadno si to ukážeme na počasí,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... geolog Václav Cílek. „Třeba únor před rokem byl úplně extrémní.“

„Tehdy u nás byla tlaková níže Sabina a bylo neobvykle teplo. Na Sibiři dokonce naměřili 38 °C. A to severně od polárního kruhu,“ připomíná Cílek. „Letošní únor a přechod zimy a jara byly ale zase extrémní úplně opačným způsobem. A teď máte předpovídat, jaký bude další rok?“

Povrch Země v časové ose

Krátká videa Google Earth Timelapse ukazují, jak se mění povrch planety od roku 1984. Ukazuje změny jako odlesňování, tání ledovců, jak ubývá zelených lesů, zamrzlých planin. Jde o vizuální a virtuální důkaz změn klimatu?

„Ono je zapotřebí být vždycky opatrný,“ upozorňuje host Zity Senkové. „Zrada tady spočívá v tom, že oni si vybírají místa, kde došlo k velkým změnám. A ještě místa, kde došlo k těm horším změnám. Třeba Aralské jezero. Ale to znamená, že to neodráží celý svět.“

Uvádějí se jenom extrémy

„Podobně ve zprávě Světové meteorologické organizace za minulý rok jsou uváděny extrémy. Těch měřících stanic je na celém světě tolik, že vždycky vlastně dojdete k tomu, že je někde nějaký rekord. Hodně zima nebo hodně teplo.“

„Celkově to ale od roku 2000 vypadá, že počasí doopravdy nabralo velké zrychlení. To znamená, že se něco děje ještě rychleji, naléhavěji a silněji, než se dělo v předcházejících desetiletích.“

„Nás teď možná trochu ukolébal ten minulý rok. Byl extrémní a spíš by odpovídal roku 1960–1980, ale už odpovídá netypickému roku po roce 2000. Ocitáme se čím dál tím víc na klimatické houpačce. Svět si to čím dál tím víc uvědomuje. Evropská unie rovněž. A doopravdy budeme pod velkým tlakem snížit emise oxidu uhličitého.“

Spekulace s emisemi

„Čím dál tím víc států si začíná dávat závazek, že emise oxidu uhličitého sníží na polovinu. A to znamená v našem případě velkou restrukturalizaci celé ekonomiky. Ale zřejmě se tomu nevyhneme,“ odhaduje geolog.

„Uvidíme, co to udělá s cenami energií. A co to udělá s výší povolenek, které se z nástroje, jak se dostat z fosilního kapitalismu do roviny příjemnější pro celou planetu, stávají bankovním spekulačním nástrojem. Vymyká se to z ruky. Jako skoro všechno.“

Další témata rozhovoru: změny klimatu; virtuální klimatický summit; zelená americká politika; principy zachytávání a rozvádění vody; výroba kyslíku na Marsu.

autoři: Zita Senková , Václav Cílek , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.