Václav Chytil: Chodci v soumraku (5/5)

Rorýs obecný

Četbu si můžete poslechnout až do pátku 11. března 2016.

Celý týden budeme pátrat po smyslu života. Uslyšíte rozpomínání plné touhy a něžného stesku. Čte Luděk Eliáš.

„Nejvíc mrzne v mých vzpomínkách, v nich je taky nejdusnější léto, nejvíc v nich voní voda z řeky a nejjasněji v nich svítí hvězdy. V nich je všechno nejvíc a v nejčistší a nejpronikavější podobě: láska, zklamání, beznaděj, touha.“

Nostalgická, přesmutně krásná a pravdivá slova se dočtete na samém konci naší knihy. Zároveň nás však vracejí na začátek našeho vlastního rozpomínání. Snad sami zjistíte, jestli jsou i vaše kořeny tak opravdové. Možná, že budete i trochu závididět stárnoucímu vypravěči jeho stálé setkávání se svými „chodci v soumraku“.


Čte: Luděk Eliáš
Pro rozhlas připravila: Eva Lenartová
Technická spolupráce: Marek Hoblík
Režie: Petr Gábor
Natočeno v roce 2013

O autorovi

Václav Chytil je pseudonym prozaika, který žije v Šenově u Ostravy a ves na Ostravsku je také místem, kam nás vypravování o jednom obyčejném dětství obyčejného kluka zavede.

Do domu, kde bydlí 12letý hoch s rodiči a bratrem, ale hlavně s dědou a babičkou. Je to rozpomínání plné touhy a něžného stesku, věčné pátrání po smyslu života.

„Jaký smysl má život rorýsů a vlaštovek? Napadá mě. Smyslem jejich života je létat vzduchem, lovit hmyz, stavět hnízda, vyvádět mladé a pak umřít. Odpovídám si. Nějak tomu nemůžu přijít na kloub. Uvažuju o tom pořád a pořád. Je to smysl života? Je třeba pouze dělat to, k čemu byl kdo zrozen? Jenže na rozdíl od rorýsů a vlaštovek netuším, k čemu jsem stvořený.“

Poslouchejte v týdnu od 29. února do 4. března od 22:00 na Dvojce.

Čtěte také