Václav Bělohradský: Československo stálo příliš mnoho krve na to, aby to byl úspěch

29. říjen 2019

„S Československem sdílíme pocit, že náš stát není dostatečně dodělaný. Je to jakýsi opuštěný stát.“ Úvaha předního českého filosofa a sociologa.

Co máme společného s republikou, která vznikla 28. října 1918? „S Československem sdílíme pocit, že náš stát není dostatečně dodělaný. Je to jakýsi opuštěný stát. Idea z roku 1918 nebyla nikdy dovedena k nějakému konci,“ uvažuje filosof Václav Bělohradský.

Jediné pozitivní období

„Když si čtete noviny z první republiky, je šokující, jak významná část intelektuálů stát odmítá. Voskovec a Werich si z něj taky dělají legraci. V první republice je ale jedno pozitivní období, na které bychom neměli zapomínat – když se Československo stalo státem antinacistickým.“

Werich a Voskovec

„Tehdy třeba poskytlo azyl německým spisovatelům. Připomeňme si to. Thomas Mann, jeden z největších spisovatelů 20. století, byl Čechoslovák. Měl československý pas.“

„To byl okamžik, kdy lidé začali brát ten stát vážně. Jako hráz proti nacismu. Byla to obrovská šance splnit nějakou roli ve 20. století. Nakonec se to nepodařilo, ale alespoň ty tři roky... Jinak je to stát, který nebyl doveden do zdárného konce. Nikdy.“

Rakušané dodnes nazývají Československo Missbildung – nedodělek.
Václav Bělohradský

„Nehistorický stát, kterým bylo Československo, stát čtyř národů, který se ale definuje jako stát národní. Takový stát se musí postavit na nějakém programu a ten program se musí hájit proti dějinám.“

Stát není hračka pro frustrované

Co ukazuje příběh vzniku, zakládání československého státu před 101 lety? „Nejhlubší poučení je, že stát není hračka pro frustrované menšiny nebo národy. Stát je strašně vážné rozhodnutí. Když uvážíte, kolik mrtvých a umučených Československo s sebou nese...“

„Můžeme do toho počítat už první světovou válku, ale pak přijde nacismus, protektorát, 50. léta, normalizace... Je to strašná tíha vzít na sebe stát. A někdy se povede a někdy ne. Československý projekt stál příliš mnoho krve na to, abychom mohli říct, že to byl úspěch.“

President T. G. Masaryk předčítá deklaraci Samostatnosti Československého státu 26. října 1918 v Domě Neodvislosti ve Filadelfii

Další témata rozhovoru: idea Československa; Masarykovy omyly; vyznamenaní prezidentem; osud Kurdů a Katalánců; brexit.

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související