„V terapii by se mělo odrážet lidství,“ ujišťuje terapeutka Petra Konečná
V Nočním Mikrofóru vyprávěla canisterapeutka a felinoterapeutka o tom, jak probíhají terapie s kočkami a psy. Sama už mnoho let chová leonbergery a mainské mývalí kočky. Obě tato plemena mají přezdívku „něžný obr“.
„Hezky se to hodí k naší práci,“ směje se Petra. Terapeutické zvíře musí mít specifické vlastnosti: „Musela jsem si počkat na vhodného psa. Na tom ale zooterapie nestojí,“ dodává.
Zjistila jsem, že se musím vzdělat hlavně já
Rozhovory s pacientem vyžadují velkou dávku empatie, zároveň ale musí být naladěný na zvíře, které je přítomné u terapie. Pes obvykle jde ochotně k pacientovi, kočka se někdy jen tak prochází po pokoji, sedne si na okenní parapet, jindy se uvelebí na posteli v nohách pacienta. Petra Konečná pracuje jako psychoterapeut, proto si udělala spoustu terapeutických kurzů, vzdělala se i v oboru krizové intervence.
„Baví mě pomáhat lidem, dělat něco hezkého pro společnost,“ dodává. Nejen ona sama, ale i její zvířecí terapeuti mají řádnou smlouvu s libereckou nemocnicí.
Není to lehké
„Někdy jsem hrozně vyčerpaná,“ přiznává. Terapie u pacientů se závažným onemocněním jsou emočně náročné. Naštěstí si dovede odpočinout při cestování nebo pobytu v přírodě, z každého splínu ji pak dostanou její zvířecí svěřenci. Dva z nich, fenku Victorii a psa Elvise s sebou vzala i do studia Dvojky. A co udělá radost jim? „Jsme známí tím, že naši psi milují banány,“ směje se jejich majitelka.
Co jí samotné přináší canisterapie a felinoterapie? S jakými dalšími zvířaty má zkušenost? Stala se někdy svědkem zázraku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.