V sametovou revoluci jsme moc nevěřili, vzpomíná Blanka Šrůmová

16. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Blanka Šrůmová

Na 17. listopad vzpomíná dnes už s nostalgií bývalá zpěvačka skupiny Tichá dohoda. „Vždyť už je to 30 let,“ usmívá se den před 30. výročím revoluce.

„S kapelníkem Tiché dohody Danem Šustrem jsme měli před svatbou. Bylo mi 24 let,“ vzpomíná zpěvačka Blanka Šrůmová na sametovou revoluci. „Tenkrát už jsme nebyli žádné děti. Měli jsme reálné zkušenosti s vládou komunistů. Pořád jsme přemýšleli, jestli tu máme zůstat, nebo emigrovat.

Moc jsme nevěřili, že se to změní

„Když to na Albertově začalo, tak jsme o tom samozřejmě věděli. Dan seděl ve vrátnici a lidem otvíral vrata, aby mohli probíhat do Spálený ulice. Pak jsme čekali, co se bude dít. Věděli jsme, že jsou lidi naštvaný, ale moc jsme nevěřili, že se něco změní,“ svěřuje se moderátorce Kateřině Dvořákové.

Jak vzpomíná na svoje moderování v rádiu? Jak dlouho žila v Peru? Co dělá dnes?

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.