V řadě obcí zřejmě zůstane plno zasněžených chodníků
Středeční poradna patřila schůdnosti chodníků v zimě. Více v neuatorizovaném a needitovaném přepisu poradny Dvojky.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Milí posluchači, dnešní rubrika Rodinné finance je už tady, sedm minut po desáté hodině, je tady Světlana Rysková a vy si určitě vzpomínáte, že celé dopoledne dnešní jsme pořád poslouchaly varování zejména tedy pro motoristy, ale ono to samozřejmě platí také pro chodce. Pozor, je zvýšená možnost výskytu námrazy, ať už na vesnicích, mimo města, ve městech a právě toto je také ten důvod, proč se velice často kdykoli takto přimrzne v zimě, plní ordinace nejrůznějších traumatologických oddělení, chirurgií a ambulantních příjmů, protože uklouzneme, protože si něco uděláme, protože si v nejlepším případě jenom natlučem, v tom horším si také něco zlomíme nebo si způsobíme otřes mozku. A právě proto Světlana Rysková pro vás vybrala téma zimní úrazy a odpovědnost za škodu. Světlano, děkuji, mám pocit, že jste si to počasí v podstatě objednala na dnešní středu.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Já jsem si neobjednala, ale mě k tomu přivedla ještě jedna taková věc, kterou možná posluchači ani tak moc nezaznamenali a sice minulý týden Ústavní soud zrušil povinnost veřejné služby a já hned řeknu, jakou to má souvislost s těmi chodníky. Ta veřejná služba se vztahovala většinou na příjemce sociálních dávek v nezaměstnanosti a ti nezaměstnaní zejména v malých obcích dělali velice užitečnou službu veřejnosti tím, že uklízeli právě v zimě chodníky. A tím, že Ústavní soud tuto povinnost zrušil, obec je nemůže nutit k tomu úklidu a tudíž se může stát, že v malých obcích řada těch chodníků, které právě uklízeli tito lidé v rámci veřejné služby, zůstane neuklizených, a to sice ze dvou důvodů, protože ty obce už měly nějaké rozpočty na letošní rok, kde třeba s těmi právě s tou veřejnou službou počítaly, nebudou mít teď peníze na to, aby si nakoupily tu službu dražší u soukromých společností úklidových, a budou muset omezovat ten úklid chodníků. Takže tady si myslím, že by bylo potřeba, aby tyto obce to sdělily včas svým občanům, že tedy tato veřejná služba jim vypadla, nemohou jí využívat, budou se muset nějakým způsobem omezovat v tom úklidu chodníků, označit řádně ty chodníky, že budou neuklizené nebo vyvěsit seznamy chodníků, které se nebudou uklízet v zimním období, protože vlastně to je jejich určitá povinnost vůči těm občanům. Ta obec, ona musí vynaložit veškeré možné svoje prostředky na to, aby odstranila závady ve schůdnosti chodníků, ale pokud ty prostředky a možnosti nemá, tak vlastně je velice těžké potom na ní uplatňovat nějakou náhradu škody za to, že si na to chodníku zlomíme nohu nebo utrpíme nějaký jiný úraz nebo majetkovou škodu.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
To je právě ono, ta druhá část vašeho tématu se jmenuje Odpovědnost za škodu. A vy jste řekla ty obce musejí třeba vyvěsit seznamy, které chodníky nebudou udržovány. Znamená to, že když ta obec jako vlastník těch komunikací vyvěsí na nástěnku, že tento chodník se neudržuje, tak když si na něm zlomíme nohu, tak už se nemáme komu, kde odvolat?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ne, nemáme se kam odvolat, protože my musíme přizpůsobit chůzi na tom chodníku, stavu té komunikace, protože o tom dopředu jsme informováni.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Ale co když prostě potřebujeme tuto komunikace překonat, abychom se dostali ze svého bydliště kamkoli jinak do okolního světa?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
To je opravdu veliký problém. Samozřejmě pro mladého, zdravého člověka to problém není žádný, ale velký problém ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
I to je někdy problém, protože přizpůsobit třeba rychlost stavu té komunikace, znamená se po ní plazit.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Určitě, určitě, ale je to zejména problém pro handicapované, pro seniory nebo lidé, lidi s omezenou hybností. To skutečně v zimních měsících pro takové lidi, kteří se sami o sebe běžně starají, může znamenat, že několik dnů nebudou moci vyjít ze svého obydlí, nebudou moci k lékaři, nakoupit a tak dále. Čili tady se vlastně projeví odpovědnost té obce vůči svým občanům a to, jak ta obec se bude snažit alespoň hlavní komunikace zprovoznit nebo najít nějaké náhradní řešení, apelovat například, některé obce například apelují na vlastníky domů, kteří dříve chodníky přilehlé ke své nemovitosti uklízeli, aby v tom pokračovali. Dodává jim například posypové materiály, jiným způsobem je podporuje a tak dále. Takže tady záleží na každé obci, jak se z té situace vlastně, jak se s tou situací vypořádá, jak se s ní popasuje. Ale pravda je ta, že i podle rozhodnutí, podle rozhodnutí Nejvyššího soudu, teď to řeknu z Brna z října loňského roku skutečně platí, že pokud si uděláme úraz na komunikaci, která není udržovaná, protože jsme nepřizpůsobili svoji chůzi a pohyb na tomto chodníku stavu, o kterém jsme věděli, nebo mohli ho předpokládat, tak pravděpodobně můžeme sice uplatit odškodnění, ale asi se ho nedočkáme.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
To znamená, že i když je ten chodník přímo před naší brankou a je v takovém stavu, že stéciho je prakticky nemožné, tak se nemáme kde odvolat?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tady jde o to, že záleží na tom, co bude považováno za tu takzvanou závadu ve schůdnosti toho chodníku, to je ten termín právnický. My za takovou závadu většinou považujeme nějaké hromady sněhu nebo náledí nebo námrazu, která, kterou nám to neumožňuje překonat, ale v podstatě my bychom podle rad a doporučení, které dávají jednotlivé obce nebo dokonce i pojišťovny, měli přizpůsobit obuv, přizpůsobit své oblečení, lidé, kteří mají omezenou hybnost, si vzít nějaké pomůcky, to znamená hole, berle a podobně, abychom přizpůsobili tedy svůj pohyb stavu toho chodníku. Já myslím, že je to velice podobné, jako to znají motoristi na vozovkách, také když není ta silnice, není silnice upravená a tak dále a dojde tam k havárii, tak těžko ten, ten motorista uplatní nárok vůči správci té komunikace, že včas neposypal, včas neodrhnul a tak dále. Tady to bohužel má za následek podobně jako u té dopravní nehody to může mít zranění, které třeba někdy i může mít trvalé následky.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže dá se očekávat, že na vesnicích nás čekají akce Zet, abychom neměli vězení po zbytek zimních měsíců.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Záleží, ano, jak ti občané ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Co ve městech?
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
... jak ti občané, no, tak ve městech je to podobné, protože v podstatě ty města jsou většinou, velká města jako Praha jsou dělená na městské části nebo jednotlivé ty pražské vlastně obvody a tam také záleží na tom zastupitelstvu, jak se s tím vypořádá. Já jsem se včera dívala na internet, některé části Prahy například k tomu přistupují tak, že přijímají opatření nad rámec toho plánu údržby, které přijalo hlavní město Praha. To znamená například, jak jsem tady uváděla, zásobují majitele nemovitostí přilehlých k obecním komunikací posypovou, posypem, aby mohli případně ty chodníky, pokud by byli tak laskavi, udržovat sami.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Když se nám už přece jenom něco stane, uklouzneme, ležíme na zemi, co máme dělat? Má vlastně vůbec smysl ještě v pozici ležícího střelce vytahovat mobil a fotografovat to třeba, v jakém stavu je ten chodník, v jakém stavu jsme my ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
To jste řekla velice hezky, Martino. Já jsem ráda, že jste to tak nadnesla, protože samozřejmě ta doporučení jsou velice krásná, fotografovat, sehnat si svědky, přivolat policii, bůh víc co, ale víte to, když ležíte s vyvrknutým kotníkem na chodníku ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, tepenným krvácením a podobně.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
... když si zlomíte nohu nebo se uhodíte do hlavy, tak už vůbec, jako to má člověk jedinou starost, aby se rychle dostal k lékaři a zajistil si někde pomoc. A myslím si, že vůbec nemá náladu na to, aby fotografoval chodník a někde prostě křičel na lidi, aby mu dali kontakt a poskytli mu svědectví, takže to jsou takové dobré rady, které jsou celkem jako si myslím dobré, pokud jsme tedy relativně v takovém stavu, že jsme schopni si tu svědeckou výpověď a tu dokumentaci o tom úrazu zajistit. Ale jinak samozřejmě platí, že pokud máme ten pocit, že skutečně ta obec měla pečovat, nevyvěsila řádně, neseznámila a tak dále, můžeme jistě považovat náhradu škody, tím ničemu neublížíme a buď ji dostaneme, nebo ne. V průměru ty náhrady škody v minulých letech, pokud byly přiznány, se pohybovaly kolem 10 tisíc, takže to nejsou tak závratné částky. Ale myslím si, že stojí za to se úrazově pojistit běžně, komerčně, protože ta komerční pojišťovna nezkoumá to, jak ten chodník, v jakém stavu a byl a kdo ho měl a neměl udržovat. Ale ona prostě plní z té úrazové pojistky. A pokud skutečně tam dojde k nějakému úrazu s trvalými následky, tak se ta úrazová pojistka vždycky vyplatí, protože většinou hradí nejenom léčení, léčebné pomůcky, rehabilitaci, případně nějaké další náklady spojené s tím léčením. Ale pokud ten člověk je skutečně v takovém stavu, že nějakou dobu nebo trvale nemůže pracovat, tak samozřejmě může inkasovat z této pojistky rentu, která mu jistě trochu ten jeho stav ulehčí.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Milí posluchači, pokud máte nějakou zkušenost, obavu, anebo starost, tak nám zavolejte na číslo 22 155 25 25 nebo 24 24. Také nám svůj dotaz můžete poslat e-mailem na adresu jejakaje@rozhlas.cz. Pošlete i SMS ve tvaru R2 mezera jejakaje mezera text vašeho dotazu na číslo 90 777 04.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Dobrý den, přejeme hezké dopoledne z rubriky Rodinné finance. Zvedáme telefon a ptáme se, kdo to tam? Dobrý den.
posluchačka
--------------------
Dobrý den, tady Veselská z Liberce.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Zdravíme, můžete se ptát.
posluchačka
--------------------
Promiňte mi, já bych neměla dotaz, já bych vám řekla jenom zkušenost s tím, co jsem zažila s českou pojišťovnou, jestli o to stojíte?
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano.
posluchačka
--------------------
Totiž, platila jsem si aspoň 20 let úrazovou pojistku, v roce 2009 mě přemluvili, abych si tu pojistku nechala předělat a při tom placení pojistky si tak spořila. Na to jsem přistoupila, platila jsem to kolem, no, už potom přes 500 a stalo se mi, že když mi bylo 70, tak mi pojistku vypověděli, a protože teda tu úrazovou část, no a protože jsem nevěděla, že oni mně neřekli v tom roce 2009, že až mi bude 70, že mi jí vypověděj.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano, hmm.
posluchačka
--------------------
No, takže jsem se bránila, trvalo to asi půl roku, mezitím jsem si zranila koleno a protože jsem měla pojistku už vypovězenou, sice že to platí ještě půl roku, chtěli ode mě lékařská potvrzení a tak dále.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Dostala jste něco?
posluchačka
--------------------
Chtěla jsem, nedostala jsem vůbec nic. Neuspěla jsem přitom, že jsem se odvolávala k řediteli a k těm dámám, co mě zlanařily na tu pojistku, no, v Praze mně poradili, abych se obrátila na policii, což jsem neudělala, když jsem neuspěla ani s tím, že by mě vrátili všechny naspořené peníze. Za celou tu dobu mně vrátili jenom 8 tisíc a já jsem takhle pohořela. Takže bych chtěla ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Varovat.
posluchačka
--------------------
... říct ostatním lidem, ano, kteří jsou na tom podobně jako já, aby se od pojišťovny nenechali takovýmhle způsobem obalamutit.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Já vám mockrát děkuji za váš příspěvek, paní Veselská.
posluchačka
--------------------
Já vám taky.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
My samozřejmě tady mnohokrát jsme opakovali, že tyto kombinované ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Pojistky jsou velice ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
... pojistky jsou velice ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
... rizikové, ano.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
... řekněme, ano, velice komplikované, takže ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tam je většinou velká část toho pojistného jde na spoření a pouze velice malá část jde na krytí těch rizik ...
posluchačka
--------------------
Ano.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
... a když se potom, když dojde k tomu riziku, to znamená v případě naší posluchačky to zranění, tak ta částka, kterou ona dostane nebo by měla dostat z té pojišťovny, je naprosto mizivá, jako ta vůbec nestačí kolikrát ani na pokrytí nějaké té dopravy k lékaři nebo rehabilitačních pomůcek nebo něčeho takového. Nebo je to teda skutečně velice malá částka.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
A jak správně paní Veselská říkala, ještě vás někdo speciálně neupozorní, že v určitém věku vám vypoví ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tu pojistku vypoví, ano, ano.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
... potom a tak dále, bez možnosti ...
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Tady je také je problém v tom, že je těžké se někam dovolat proti pojišťovně, pokud ta pojišťovna nemá svého ombudsmana, což nemají zdaleka všechny, tak my nemáme ani žádnou mimosoudní autoritu, kam bychom se mohli obrátit o radu nebo si tam stěžovat nebo žádat o, řekněme, nějaké mimosoudní řešení toho sporu. My se musíme obrátit rovnou na soud a to finančně samozřejmě je náročné jednak a jednak časově náročné, takže většina lidí nad tím mávne rukou, bohužel no.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
A paní Veselská je z Liberce a tam je proti námraze opravdu dobré být pojištěný.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ano, ano.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Protože tam se to vyplatí. Zvedáme další telefon a ptám se, dobrý den.
posluchač
--------------------
Ano, dobrý den.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Můžete se ptát.
posluchač
--------------------
Tady Vladimír z Prahy. Já jsem jenom chtěl podotknout, že byla doba, kdy jsme dělali věci v podstatě bez nároků na nějakou odměnu, kdy jsme si dělali před barákem úpravu zeleně a podobně, samozřejmě i ten sníh, a nic jsme za to nedostávali, 80. léta, teď ...
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Vzpomínám si na to dobře.
posluchač
--------------------
... naši zákonodárci, no, výborně, teď naši zákonodárci udělali to, že ani ti, kteří mohli něco udělat, tak teď nemusí, takže nebudou dělat, takže to bude vypadat teda asi hrozně. Vojsko nemusí, nikdo nemusí nic. A já bych se zeptal jenom tolik, jak to řešejí jinde? Má, je spousta jinejch zemí dokonce daleko víc zasažený tou zimou a chtěl bych vědět, jak tam je to řešený? Jestli máte nějaký informace o tom? To by mě zajímalo, takže děkuji.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Pane Vladimíre, moc vám děkujeme za poznámku, která se týká vlastně jakési osobní zodpovědnosti každého z nás a která v okamžiku, kdy je přenesena na celé plénum, tak se začíná velmi rozmělňovat.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Ona ta osobní, ta odpovědnost byla velice, velice přesně daná, vymezená zákonem do roku 2009, než byla přijata tato úprava, že tedy odpovědnost se přenáší na obce, tak jí měli vlastníci přilehlých nemovitostí. Na to zřejmě náš posluchač vzpomíná. A tito vlastníci přilehlých nemovitostí byli povinní teda ty chodníky udržovat, také stejně tedy, aby tam nebyla závada ve schůdnosti, oni to brali více či méně odpovědně. A pouze v případě, že se někdo na tom chodníku zranil a ten vlastník přilehlé nemovitosti prokázal, že neměl prostředky, možnosti, nebyl ve zdravotním stavu, fyzické kondici, že je schopen tedy ten chodník uklízet, tak se vlastně vyvinil z té odpovědnosti. Jinak to bývala velice, velice taková tíživá odpovědnost těch vlastníků. Já bohužel nedovedu odpovědět na to, jak je to právně upraveno v jiných zemích. Kdo jezdí do zahraničí, tak ví, že jsou země jako například Rakousko, kde v těch malých, malých obcích tam se neudržují ty chodníky také vůbec, anebo jenom ty hlavní komunikace k obchodům, zdravotnímu středisku, poště a tak dále a v těch bočních ulicích to většinou bývá také na vlastnících přilehlých nemovitostí, jak ty chodníky uklidí.
Martina KOCIÁNOVÁ, moderátorka
--------------------
Světlano, já vám moc děkuji za dobré rady. Našim posluchačům ještě radím, aby se vás zeptali na webu dvojka.rozhlas.cz, kde budete odpovídat na dotazy i po skončení tohoto našeho pořadu. A vám, milí posluchači, kladu na srdce, abyste dávali na sebe pozor nejenom dnes, protože nás čekají dlouhé zimní měsíce a byla bych moc ráda, kdybyste je všichni prožili ve zdraví. Světlano, moc vám děkuji.
Světlana RYSKOVÁ
--------------------
Na slyšenou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.