V "Pyžamu" tentokrát s Janem Přeučilem

3. únor 2007

V lednu jsme založili novou tradici Toboganu, každou první sobotu v měsíci vám nabídne Český rozhlas 2 - Praha komornější formu pořadu nazvanou Tobogan v pyžamu. Nevysílá se živě z Divadla U Hasičů jako všechny ostatní, ale natáčí se s minimálním týmem v bytě moderátora Aleše Cibulky, k němuž na návštěvu přichází jeden host. Klikněte na titulek, dozvíte se více.

Výhodou takového důvěrného posezení je, že se o známých faktech nebo událostech dozvíme přímo od pramene a často v příjemném hovoru poznáme člověka lépe než z jeho oficiálního životopisu či práce. Alešovo pozvání přijal v únoru vynikající herec a pedagog Jan Přeučil, o jehož životě plném zvratů, je leccos známo. Není těžké zjistit si, že se Jan Přeučil narodil 17.února 1937 v Pardubicích a jeho dětství nebylo zrovna idylické. Jeho otec získal v 50.letech punc třídního nepřítele, takže Janu Přeučilovi nebylo umožněno studovat. Až později se dostal zásluhou p.Radovana Lukavského na DAMU, kterou absolvoval v roce 1960. Třiatřicet let byl pak členem činohry Divadla Na zábradlí a už přes 40 let vyučuje v Praze na Divadelní akademii muzických umění pohybovou výchovu a hereckou tvorbu. Dvanáct let se věnuje herectví "na volné noze" a vystupuje v muzikálech, divadelních hrách, v televizních inscenacích a spolu se svou partnerkou Evou Hruškovou hraje po celé republice divadlo pro děti. Svým hlasem nahradil v češtině nejednoho zahraničního padoucha a teprve v posledních letech dabuje také sympatické hrdiny a empatické lékaře. Jeho názory, přání i pohled do minulosti poznáme ještě lépe v sobotu 3. února v Toboganu v pyžamu, který vysílá Český rozhlas 2 - Praha krátce po jedenácté.

Jan Přeučil
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Současná Británie lichotivě i nelichotivě

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

Jiná Británie

Jiná Británie

Koupit

Aktuální sonda do britské společnosti. „Většina lidí při podpoře brexitu nemyslela na peníze z EU nebo celkově na ekonomiku. Měli strach z imigrace a znělo jim v uších prázdné heslo: „Chceme zpátky svoji zemi,“ říká v knize šéf cornwallské regionální správy John Pollard.