V Pchjongjangu nesmí ženy jezdit na kole, protože je to sexy, vypráví koreanistka
Dovedete si představit, že nemáte pas, teplou vodu, léky a že vás operují bez narkózy? Gratulujte si, že nežijete v Severní Koreji, o které vyprávěla Nina Špitálníková.
Koreanistka navštívila zemi dvakrát. „Když jsem se podruhé přihlásila, tak zemřel Kim Čong-il. Přišlo mi super vidět, jestli tam jsou nějaké změny. Pobyt tam je náročný po fyzické i psychické stránce, takže málokdo se dobrovolně rozhodne tam jet znovu.“
Skutečně je to náročné
Když se tam vypravila, měla kufr plný potravin a léků. „Člověk jede do země, kde se nedají sehnat antibiotika, není tam narkóza a jakýkoli zdravotní problém je tam fatální. Severokorejská vláda vynakládá na jednoho občana dolar ročně,“ vypráví. „Následkem toho je tam obrovská úmrtnost dětí.“
Džíny se tam nenosí a všichni mají předepsané účesy. „V Pchjongjangu nesmí ženy nosit kalhoty a jezdit na kole, protože to narušuje morálku. Ženy nesmí mít ani řidičský průkaz protože je údajně geneticky dané, že žena nedokáže řídit stroj. Na druhou stranu jsou dělnice, které ty stroje řídí,“ usmívá se Nina Špitálníková.
Co je štěstí?
Severokorejci mají povolený určitý počet elektrospotřebičů. „Je to kvůli elektřině a kdykoli k vám může přijít kontrola. Když jste ke straně loajální, tak máte víc spotřebičů, a když ne, nemáte žádný.“
Jsou tam lidé šťastní? „Ano, i Severokorejci jsou šťastní. Akorát ta forma štěstí je trochu jiná. Oni neznají demokracii a pro ně je tohle normální. Kdyby jim někdo ukázal demokracii, byli by zmatení,“ uzavírá si koreanistka.
Měla tam volný pohyb? Jak tam funguje městská doprava? Na kolik let se chodí na vojnu? Absolvují ji i ženy? Existují tam tresty smrti? Kde sbírala informace ke své knize?
Související
-
Andor Šándor: Co je skutečným cílem denuklearizace Severní Koreje?
Zatím s nikým, kdo se vzdal jaderného programu nebo jaderných zbraní, to nedopadlo. Třeba u kdysi třetí největší jaderné velmoci Ukrajiny to skončilo anexí Krymu.
-
Andor Šándor: Za oteplením vztahů mezi Pchjongjangem a Soulem...
Šéfové dvou znepřátelených zemí Severní a Jižní Koreje si tento týden až překvapivě notovali. Poprvé po dvou letech jednali o zlepšení vztahů nejen v demilitarizova...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.