V pátek jsme přijali pozvání na unikátní výstavu

27. červenec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled do expozice Pernštejnové a jejich doba

Přišla za námi totiž Duňa Panenková, kurátorka výstavy „Pernštejnové a jejich doba“, která je pro velký úspěch prodloužená až do podzimních měsíců.

Mch. z výstavy máme bohatou fotogalerii, nezapomeňte si ji prohlédnout!

Pernštejnové a jejich doba
V nově zrekonstruovaném Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze je otevřena reprezentativní výstava Pernštejnové a jejich doba. Je součástí tzv. Pernštejnského roku a pořádá ji Národní památkový ústav spolu s Národní galerií v Praze. Kurátorům se na ní podařilo shromáždit exponáty z více než čtyř desítek míst. Rod Pernštejnů je totiž spojen například s Pardubicemi, Litomyšlí, Brandýsem nad Labem i Prahou. V 15. a 16. století patřil k nejmocnějším rodům v Čechách, konkurovat mu mohli jen Rožmberkové.

 Z trezorové místnosti výstavy Pernštejnové a jejich doba v Salmovském paláci na Hradčanech v Praze

"Rod Pernštejnů byl vysokým rodem v politice. Byl to takzvaný panský rod, čili měl zastoupení ve sněmovně, měl právo volit krále. Byli to lidé, kteří pocházeli z moravského panství v blízkosti hradu Pernštejna. Do Čech přišli proto, aby byli blízko panovnickému dvoru, čili králi nebo císaři. Rod mohutněl v 15. století, protože tehdy zde byla celá řada příležitostí k získání silných finančních i politických pozic. O tom vypráví film, který je v začátku celé výstavy. V průběhu 16. století jednotliví Pernštejnové už vysoké posty na vídeňském, pražském, ale i španělském dvoře zastávali."
Více najdete na webu Českého rozhlasu v článku
Výstava Pernštejnové a jejich doba ukazuje životní styl vysokéšlechty


I v tomto prázdninovém pondělí krátce po 9:00 hodině pozveme k soutěžení, které spojíme s pozváním na výlet. Také vysíláme dopolední, krátkou prázdninovou četbu na pokračování, která na posluchače Dvojky čeká vždy od pondělí do pátku od 9:30 hodiny.

Od 23. do 27. července to bude z knihy Pavla Lukeše „S Vladimírem Dvořákem o chutích a lidech“. Poslechněte si vyprávění známého komika nejen o zážitcích kolem vaření, ale i jeho vzpomínky na kamarády.

Po 10:00 nás pak čeká poradna, na svět se podíváme Ježkovýma očima a čeká nás i Styl s Alenou Kumstýřovou.

Pozn. internetové redakce:
Audiozáznam této četby najdete, do hodiny po odvysílání, na našem webu. Pozor! Pouze ve streamu a pouze po dobu jednoho týdne!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.