V pátek jsme hostili Miroslavu Němcovou

18. květen 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslava Němcová,

Hodinu před polednem jsme na Dvojce Českého rozhlasu přivítali významnou českou političku, předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Miroslavu Němcovou.

Politiku jsme nechali protentokrát stranou a v rozhovoru se zaměřili na obyčejné radosti i starosti, touhy a přání, které život i politikům přináší.

Miroslava Němcová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová

Narodila jsem se v rodině, jejíž osud nebyl jednoduchý. Často si říkám, že kdyby maminka napsala knihu o svém životě, bylo by to velké a strhující drama. Přesto všechno ji neopouštěla energie ani optimismus. Jsem ráda, že jsem tyto vlastnosti zdědila. Pomáhaly mi v nejrůznějších obdobích. V letech, která jsem zasvětila politice, bych se bez nich neobešla.

Vstupu do politiky předcházely roky, kdy jsem se postavila na vlastní nohy a otevřela si knihkupectví. Poznala jsem na vlastní kůži nelehký život malého podnikatele a proto vím, že naprostá většina těchto lidí je slušná a spolehlivá a znevažování jejich práce mě zlobí.

Sotva jsem překonala počáteční obtíže podnikání, přišla výzva ke vstupu do komunální politiky. Jako členka ODS jsem se stala v roce 1994 radní ve Žďáře nad Sázavou. Potom přišel rok 1997, pád vlády, předčasné parlamentní volby. A nová nabídka – kandidatura na funkci poslance. Stala jsem se lídrem ODS v tehdejším Jihomoravském kraji a po volbách roku 1998 začala má éra parlamentní. Ověřila jsem si, že se mohu spolehnout na všestrannou podporu své rodiny, přátel i žďárských občanů. V dalších komunálních volbách jsem dostala nejvíce hlasů a to mi umožnilo zůstat členkou městského zastupitelstva.

Ve volbách v roce 2002 jsem byla již podruhé zvolena poslankyní a poté místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. Vzhledem k časové náročnosti této funkce jsem na podzim již neobhajovala svůj mandát v městském zastupitelstvu. V dalších, velmi dramatických parlamentních volbách, v roce 2006, jsem se stala poslankyní potřetí. Byla jsem volebním lídrem kraje Vysočina. Po zvolení jsem se stala 1. místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Z titulu této funkce jsem v dubnu 2010, po odstoupení dosavadního šéfa Poslanecké sněmovny, byla do konce pátého volebního období Poslanecké sněmovny pověřena jejím řízením. Tato zkušenost mne utvrdila v přesvědčení, že pokud chci změnit negativní pohled veřejnosti na náš zákonodárný sbor, měla bych usilovat o jeho vedení. Řádné parlamentní volby proběhly v červnu 2010 a já jsem svůj poslanecký mandát obhájila po čtvrté. Na Kongresu ODS jsem po zvolení Petra Nečase předsedou ODS kandidovala na funkci 1. místopředsedkyně strany a byla jí zvolena. Předsedkyní Poslanecké sněmovny jsem se stala 24. 6. 2010.

Prožila jsem období úspěchů i nezdarů. Vím, jak výhry těší a prohry bolí. Ale nevzdám se nikdy. Moje práce mě baví a chci v ní pokračovat. Se vší energií, s optimismem a s vědomím odpovědnosti.

Zdroj: osobní stránky Miroslavy Němcové

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser