V keňské části rezervace Masai Mara najdete už jen atrapy domorodých vesnic, říká Olga Šilhová
Každá africká země se ale k turismu staví jinak. Kde zažijete to pravé safari?
„Počet turistů v Africe stále stoupá. Před 13 lety jsem u rezervace Masai Mara v Keni potkala pár aut. Dnes tam běžně stojí kolona až 40 vozů,“ říká dokumentaristka Olga Šilhová. Každá africká země se ale k turismu staví jinak. Botswana počet turistů reguluje, Keňa v rezervacích staví nové hotely.
Takže pokud třeba chcete vidět vesnice domorodých Masajů, vydejte se na sever. Poblíž keňské Masai Mara jsou už jen atrapy pro turisty. „Za vstupné vám předvedou krátký taneček, chýši, a jak zapalují oheň, a už vás ženou k nákupu suvenýrů. Nic moc pro ty, kteří hledají autentický zážitek.“
Pravé safari a mýty o Africe
Pravé safari v Botswaně, Namibii nebo JAR je dnes už docela nákladná záležitost. Nejdražší vstupy do rezervací má východ Afriky. Na jihu by ceny měly být ještě přijatelné. Každopádně vás návštěva Afriky zaručeně zbaví některých zakořeněných (mylných) představ.
„Třeba, že je všude stále jen teplo a že vám stačí tričko, kraťasy a trepky,“ říká dokumentaristka. „V namibijské poušti teploty klesnou i pod nulu.“ Africký cestovní ruch taky podléhá různým výkyvům. „Když se objeví informace o vládní nestabilitě, povstání a různých nemocech, lidé panikaří. Často až přehnaně.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.