V instantní kávě je více kofeinu - 22. listopadu

23. listopad 2011

Úterní poradna Dvojky patřila výsledkům testů instantních káv. (Neautorizovaný a needitovaný přepisu pořadu najdete v článku.)

moderátorka
--------------------
A to napadení se může odehrát i mimo domácnost, i v tomto případě existuje takové zabezpečovací zařízení?

moderátorka
--------------------
Na Dvojce Českého rozhlasu jsme v první hodince Je jaká je mluvili o cukru a teď si ten cukr dáme do kávy, a to kávy instantní. Já zdravím zástupce časopisu dTEST, pana Beneše a s ním si dneska budeme právě o instantní kávě povídat. Pane Beneši, jak jste testovali ty instantní kávy?

Václav BENEŠ, časopis dTEST
--------------------
Hezké dopoledne. Instantní kávy jsme samozřejmě pili, tedy ne my v redakci, ale náš panel hodnotitelů, takže je pili anonymně, nevěděli, kterou kávu pijí a posuzovali její chuť, vůni a zkrátka to senzorické hodnocení, ale samozřejmě jsme přistoupili i k laboratorním zkouškám. Hodnotili jsme aroma, jak já říkám objektivní aroma, a to tak, že jsme zkoumali přítomnost a množství těch jednotlivých chemických látek, kterých jsou stovky a které dohromady tvoří to aroma té kávy. Hodnotili jsme i přítomnost nežádoucích látek, speciálně jsou to ochratoxin, akrylamidaforan, což jsou typické látky, které se právě v kávě vyskytují a také jsme hodnotili údaje, které jsou uvedeny na kávách, ale i takové praktické aspekty, jako je držení a otevírání toho obalu, což každý zná, pokud tu kávu pije ráno ještě rozespalý, tak aby ten obal se snadno a rychle otevřel a nevypadl vám z ruky.

moderátorka
--------------------
Také kofein samozřejmě, protože ten, kvůli tomu kávu pijeme.

Václav BENEŠ, časopis dTEST
--------------------
Ano, přítomnost kofeinu jsme sice nehodnotili jako takovou, že bychom řekli, čím více kofeinu je v kávě, tím lépe, ale měřili jsme obsah kofeinu. Ono to jednak vypovídá o tom, jak je ta káva silná a speciálně u té instantní kávy platí, že toho kofeinu je tam víc, než v klasické kávě a také nám to může napovědět o tom, z jakých, z jakého druhu zrn byla ta káva vyrobena.


Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.