V dopisech dětem z lágru ze sebe dělal šaška, aby zachránil rodinu. Jiří Stránský

Jiří Stránský
Jiří Stránský

Autorovi Zdivočelé země nebo Bumerangu koluje v žilách modrá krev. A jako šlechtic bojoval i s komunistickou zvůlí nebo vlastními dětskými traumaty.

V žilách Jiřího Stránského koluje modrá krev. On sám říká, že je určitě potomkem loupeživých rytířů. Jeho život mu ale z velké části uloupili jiní.

Šašek z kriminálu

Když byl zavřený v komunistickém kriminále, posílal v dopisech domů dětem pohádky. Sám v nich vystupoval. Už ne ale jako rytíř, princ nebo král, ale jako šašek. Chtěl tak vyloudil úsměv na dětské tváři a alespoň na dálku zachránit soudržnost rodiny.

U pohádek nezůstalo

Osudový okamžik ze šesti a půl let v jáchymovských dolech přetavil v básnickou sbírku Velký krvavý pátek. Cenil si jí i Josef Topol. Z „kariéry“ dělníka v kamenolomu nebo pumpaře v Opletalce se zase vypsal ve scénářích.

Tlustý chlapeček

Paradoxně největší životní trauma pro něj bylo, že jako dítě byl tlustý. A protože si z něj všichni dělali legraci, v 11 letech se rozhodl, že s obezitou skoncuje. O tři roky později už byl úspěšným sportovcem v Sokole. I to vypovídá o charakteru Jiřího Stránského.

Jiří Stránský

Pokud se o tomto pozoruhodném muži chcete dozvědět víc, poslechněte si audiozáznam v iRadiu.