V Číně nás zavřeli na dva dny, přibližuje svůj zvláštní koníček profesor Vladimír Beneš

9. září 2021

„V Nerudově ulici mám v Muzeu Montanelli výstavu brouků.“ Takhle překvapivě začal neurochirurg Vladimír Beneš rozhovor pro Blízká setkání, vysílaných opět živě z Radiocafé Vinohradská 12. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Je nádhera vidět spojení brouků a umění. Ve své sbírce mám brouků na třicet tisíc. To nedáte do šuplíku. Manželka uchránila kuchyň a ložnici. Jinak jsou brouci všude,“ popisuje profesor Vladimír Beneš moderátorce Tereze Kostkové.

Prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.

Mám je řazené i tematicky. Například největší, nejdéle žijící a podobně.“ Racionální neurochirurg se tak na měsíc v roce mění v dobrodruha a loví brouky. „Dnes už si bez povolení nikam netroufnu. V Číně nás zavřeli na dva dny.“

V rozhovoru se ale i přiznal, že dalším velkým koníčkem je pro něj jeho zaměstnání. Operace ale naopak nesmí být dobrodružství,“ upozorňuje. „U těžkých operací trávím u snímků víc času než potom na sále.“ Jak ale dodává, i při jeho práci je důležitý selský rozum.

Jak se dotkne mozku informační revoluce? Kde sídlí fantazie a kde vědomí? Proč nemají děti intuici? Co je pravdy na historce, že se jeho pacient jmenoval Smrt a bydlel v Hrobu u Teplic?

autoři: Tereza Kostková , zk

Související