V čem se mohou lidé poučit od přírody?

Mangrovy

V čem se mohou lidé od přírody poučit? Dokáže poradit, jak omezit vliv drtivých vln, které dokáží zaútočit s tak děsivou silou? Ano. Vědci, kteří navštívili poničené pobřeží Srí Lanky vzápětí po příchodu cunami, s překvapením zjistili, že některé oblasti příliš neutrpěly, zatímco sousední postihl útok moře velice výrazně.

Denisa Jeanmodová, mluvčí Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů, tvrdí: "Mocnou ochranou proti cunami dokáže být pobřežní mangrovový prales." Mangrovový prales je typ tropického deštného pralesa na plochých nízkých bahnitých mořských pobřežích a v ústí řek v dosahu přílivu a odlivu. Jde o stálezelené stromy a křoviny, které jsou za přílivu obnažené. Tato hustá zeleň byla zničena pouze do hloubky dvou metrů. Mangrovový prales velmi účinně utlumí sílu útočící vody.

Mangrovový prales

Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů zkouší obnovit mangrovový prales na dvou stech hektarech pobřeží Srí Lanky a Thajska, kde byl zlikvidován kvůli turistickému ruchu a mořským farmám. A také se snaží obnovovat korálové útesy při pobřeží, poničené troskami z katastrofy - od kusů betonu po polámané plážové slunečníky.

Doktorka Jeanmodová konstatuje: "Věděli jsme, že mangrovový prales i korálové útesy hrají významnou přírodní roli v přímořské krajině, ale že mohou být tak účinnou bariérou proti cunami, o tom jsme neměli ani tušení."