Užitečným doplňkem zimní výbavy jsou propojovací kabely

10. leden 2013
Rada pro tento den

Jak doplnit výbavu auta na zimu a jak jej nastartovat propojovacími kabely?

Sněhové řetězy jsou sice v zimě povinné jen na některých silnicích. Ale i tam, kde povinné nejsou, nás může překvapit kluzký ujetý sníh, závěje či sněhové jazyky, zvláště na odlehlejších neprotahovaných cestách. V zimní výbavě by také neměly chybět samozřejmosti, jako jsou například škrabka na námrazu či protinámrazová fólie na čelní sklo, polní lopatka na odhrabání sněhu od kol zapadaného auta, rukavice a podložka na sníh pro případ, že bude nutné nasadit řetězy, případně větší sáček s pískem na posyp zledovatělé vozovky. Různé přípravky na rozmrazení zámku dveří samozřejmě neukládáme do auta, ale měli bychom je mít vždy po ruce doma.

Pokud akumulátor našeho venku parkovaného vozu slouží již více sezon, jsou užitečným doplňkem zimní výbavy propojovací kabely. Přímo nutné jsou u automobilů vybavených vstřikováním paliva a katalyzátorem, protože klasické roztahování už u nich nepřipadá v úvahu. Při startování s propojenými kabely je třeba dodržet správný postup, abychom nepoškodili elektrickou soustavu svého vozu i vozu dobrodince, který se uvolil nám poskytnout energii ze svého akumulátoru. Nejprve tedy propojíme kabelem (bývá červeně značený) kladné póly obou akumulátorů a posléze póly záporné (kabel modře značený). Modrým kabelem přitom nemusíme propojit jen kontakty na akumulátorech, ale stačí propojit „kostru“, tedy jakoukoliv vodivou část karoserie obou vozů. Poté kolega řidič nastartuje svůj vůz, a po chvíli se pokusíme nastartovat my. Předtím samozřejmě umístíme řadicí páku do polohy neutrál a zatáhneme ruční brzdu. Pokud motor našeho auta naskočil, necháme jej běžet a propojovací kabely odpojíme v opačném pořadí (nejdříve minus póly, poté plus). Těmto situacím lze samozřejmě čelit tím, že během delšího stání na mrazu akumulátor přemístíme do tepla našeho domova.

Další podrobnosti najdete v lednovém časopise Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.