Úžasné životy: Petr Skoumal podle Jana Vodňanského

2. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Skoumal a Jan Vodňanský, Činoherní klub

Na rozchod a opětovnou spolupráci, na společnou tvorbu i vztah ke svobodě vzpomíná dlouholetý souputník, textař, původní profesí technický projektant, Jan Vodňanský.

Při prvním setkání s Petrem Skoumalem vyhlížel Jan Vodňanský mohutného tvrďáka s býčí šíjí. „Myslel jsem, že to bude spíš byznysmen, že všechno, co se mu dostane do rukou, zhudební a prodá,“ líčí své nejrannější vzpomínky na slavného hudebníka jeho dlouholetý partner.

S úsměveme idiota

Jan Vodňanský při natáčení dokumentu Úžesné životy o Petru Skoumalovi

Autor hudby k filmům, večerníčkům, interpret populárních songů Petr Skoumal se projevoval jako přísný a precizní umělecký šéf. Od konce 60. let zhudebňoval Vodňanského texty a spolu s ním vytvořil scénický pořad S úsměvem idiota.

Na ten pak dvojice na prknech Činoherního klubu navázala dalšími inscenacemi s Táňou Fišerovou, Leošem Suchařípou a dalšími. Nápaditá a provokativně vtipná tvorba dua Skoumal-Vodňanský neprošla sítem normalizační cenzury a od roku 1970 byli umělci vykázáni z Prahy.

Normalizační stopka a nevydaná nahrávka

Nějakou dobu pak hrávali v bytech disidentů a objížděli se svými programy brněnské studentské koleje. Z tohoto období pochází také dosud nevydaná nahrávka scénky Rozhovor s maňáskem, kterou přinesl Jan Vodňanský na natáčení cyklu Úžasné životy. 

0:00
/
0:00

Byl to Petr Skoumal, kdo se rozhodl intenzivní spolupráci ukončit. Lidé si to mylně vykládali nesouladem v politických postojích. „Petr byl v odporu a osobní rezistenci vůči normalizaci někdy důslednější než ostatní,“ vyvrací v dokumentu tento výklad Vodňanský, sám signatář Charty 77.

Jan Vodňanský a Petr Skoumal

Poslechněte si celé vyprávění o opětovném spojení slavné dvojice, o společné tvorbě i vztahu ke svobodě.

autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související