Úžasné životy: Odstřelovačka Vanda Biněvská podle herečky Petry Bučkové

29. srpen 2021

Vanda Biněvská je jen velmi málo známá odstřelovačka a bojovnice druhé světové války. Představí ji herečka Petra Bučková.

Připravil: Marek Mojžíšek
Dramaturgie: Daniel Kupšovský
Zvukový mistr: Petr Janečka, Jan Brauner29.
Premiéra: 29. 8. 2021
Produkce: Klára Illiašová

Jak sama říká: „Nejsem nijak militantní člověk a o historii armády jsem se příliš nezajímala. Na stranu druhou nesmírně ráda hraju policistky, vojačky, mým snem je zahrát si velitelku mise. A přišlo mi líto, že o tak výjimečné ženě je tak malé povědomí. A rozhodla jsem se, že to napravím.“

České kořeny

Valentina, křtěná Vanda, Biněvská se narodila v roce 1925 v Umani na Ukrajině. Rodina pocházela z Třeboňska, ale z ekonomických důvodů se na Ukrajinu přestěhovala na začátku 20. století. Měla ještě sestru Věru, jejíž osud byl velmi podobný Vandině, do československé armády se později zapojila i jejich matka Růžena.

Na Ukrajině byla tehdy složitá politická situace, v roce celá rodina dlouhá léta tajila, že jsou původem Češi. V rodině měli totiž na paměti případ tety, jež si vzala za muže Poláka, který byl po nástupu Stalina zatčen a uvězněn a teta s dětmi vystěhována do Kazachstánu. Ve 30. letech si země rovněž prošla apokalyptickým hladomorem.

Vstup do armády 

Rodina se později přestěhovala do vesnice Koltubanka v buzulucké oblasti, kde, po vpádu wehrmachtu a Stalinově souhlasu, došlo ke zformování českého praporu, a je význačné, že hlavním motorem byl Ludvík Svoboda, který podporoval i vstup žen do armády.

Vanda se přihlásila jako šestnáctiletá, Věrka musela ještě nějakou dobu počkat, ale nakonec byla taky přijata. Vanda nejdříve podstoupila základní výcvik a předpokládalo se, že se bude věnovat především ošetřovatelství. Při cvičných střelbách se však zjistilo, že je výjimečně nadaná střelky a proto bylo spolu s Marií Ljalkovou vybrána do elitního snajperského kurzu.

Postupně prošla několika válečnými operacemi, u Sokolova kryla ústup své jednotky, která na ni ovšem v chaosu bitvy zapomněla a když se pro ni po několika hodinách vrátily, byla takřka na hranici smrti z podchlazení. Prošla i slovenským národním povstáním, ke konci války byla zatčena gestapem, ale podařilo se jí uprchnout.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...