Úžasné životy: Miloslav Švandrlík podle Petra Urbana
Spisovatel, básník a humorista Miloslav Švandrlík je autorem oblíbeného románu Černí baroni. Proslavil ho ale časopis Dikobraz a spolupráce s kreslířem Jiřím Winterem Nepraktou. Vystupoval v Semaforu a psal humorné skeče pro rozhlas a televizi. Za všechny jmenujeme nestárnoucí scénku Techtle mechtle. Vojína Kefalína pojmenoval podle své oblíbené Kofoly. Stačila tři slova a vymyslel vtip nebo báseň.
Miloslav Švandrlík patřil k předním českým humoristům, ale původně se chtěl věnovat filmové režii. Kdyby jeho kniha Černí baroni nepopudila tehdejší komunistický režim, možná by se stal uznávaným režisérem vážných filmů.
Vojína Kefalína pojmenoval podle Kofoly
Rodák z pražské Michle byl neposedným žákem, který si rád dělal věci po svém a nezapadal do běžných škatulek vzorných a úspěšných dítek. Rád vymýšlel příběhy, skládal básně, věnoval se divadlu. Zásadní životní zkušeností byla povinná vojenská služba u tzv. Pomocných technických praporů. Už během nelehké služby se zrodil nápad na knížku se svérázným hrdinou, vojínem Kefalínem.
„Švandrlík chodil vždycky do hospody na limonádu, na Kofolu a jednou přišel a servírka říkala, že už je tu zase ten Kofolín. Tak z toho vzniklo jméno Kefalína,“ vzpomíná na jeden ze svých humoristických vzorů kreslíř Petr Urban. Se Švandrlíkem se seznámil v redakci časopisu Dikobraz v polovině osmdesátých let. „My mladí jsme tam většinou jen poslouchali a tihle zkušení starší se radili.“
Stačila tři slova a vymyslel vtip
Švandrlík působil na mladšího kolegu spíše jako uzavřený člověk, který navenek žádnými žerty nehýřil. Měl však hlavu plnou nápadů, jak vzpomíná Petr Urban: „Obdivoval jsem jeho schopnost vymyslet vtip jen na základě tří indicií. Někdo z publika mu zadal tři, čtyři libovolná slova a on z toho během chvíle vymyslel vtip nebo složil báseň.“
Miloslav Švandrlík byl autorem námětů pro kreslíře Jiřího Wintera Nepraktu a mnoho let působili v Dikobraze jako sehraný tandem. Kromě tvorby vtipů byl Švandrlík i velmi plodným spisovatelem. Pro děti napsal několik knížek o dobrodružstvích žáků Kopyta a Mňouka, u dospělých čtenářů je stále oblíbená například kniha Drákulův švagr a populární byly také jeho televizní pořady.
Související
-
Jiří Winter-Neprakta
Jakkoli je dnes tvorba kreslených vtipů a karikatur poněkud na ústupu (ostatně totéž lze prohlásit o tištěných médiích vůbec), přesto zazní-li jméno Neprakta, snad ...
-
Miloslav Švandrlík nepracoval u PTP ani minutu, tvrdí historik Jiří Bílek
Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni. Tak se jmenuje nová publikace Jiřího Bílka. Od založení Pomocných technických praporů (PTP) uplynulo 60 let.
-
„Ruda Pivrnec je chlap s názorem,“ říká Petr Urban
Výtvarné umění v sobě Petr Urban neobjevil sám. „Hodně mne chválila babička a dědeček. Tím mi vzrostlo sebevědomí a začal jsem kreslit jednotlivé vtipy,“ říká kreslíř.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.