Úžasné životy: Madeleine Albrightová podle Michaela Žantovského
Madeleine Albrightová strávila většinu života ve Spojených státech, přesto se stala významnou osobností i v České republice. Americká diplomatka své české kořeny nezapřela. Prezident Bill Clinton dokonce vtipkoval, že Česko má v USA dva velvyslance. V nadsázce měl na mysli právě Madeleine Albrightovou a pak velvyslance skutečného Michaela Žantovského. Ten se Albrightovou přátelil a byl s ní v úzkém kontaktu až do její smrti. Jak na ni vzpomíná?
Související
-
O Madle z Čech: setkání s Madeleine Albrightovou. Rozhovor oceněný Novinářskou cenou 2011
„Nejdůležitější v mém životě je to, že jsem se stala Američankou,“ říká Madeleine Albrightová v dokumentu, který vznikl během její návštěvy v Praze na podzim 2011.
-
Udělala jsem z Madeleine Albrightové výstřední kuchařku, směje se tlumočnice Dana Hábová
Je považovaná za naší první dámu tlumočení. Přesto se prý stane, že mluvčí použije neznámé slovo. „Nejsem žádný všeználek. Člověk může něco poplést,“ zamýšlí se.
-
Michael Žantovský: Ve státních službách jsem s hrůzou zjistil, že už neumím napsat písničku
Spisovatel, překladatel, textař, diplomat, psycholog, velvyslanec a ředitel Knihovny Václava Havla. Stále mluvíme o jednom člověku. Čím byl Žantovský v životě nejraději?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.