Úžasné životy: Jiří Wimmer podle Jana Valy

19. červen 2022

Jan Vala a Jiří Wimmer, svého času nerozlučná dvojice šoumenů, kteří bavili fanoušky skupiny Plavci a které si mnozí pamatují z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje díky legendární scénce o úplatcích. Jiří Wimmer ale uměl nejen bavit publikum, také skvěle zpíval, kreslil i sportoval. Na muže mnoha talentů zavzpomínal v Úžasných životech jeho dlouholetý kolega a kamarád Jan Vala. A nemluví se jen o hraní. Ale i třeba o vaření nebo o nesplněném snu natočit filmovou grotesku.

Poprvé se Jan Vala a Jiří Wimmer, řečený Klobouk, setkali jako studenti herectví. Už na škole prý vznikla legendární scénka Ostrava, se kterou slavil Jiří Wimmer obrovské úspěchy.

„Byl to jeden nejtvořivějších a zároveň nepřátelštějších lidí, jaké jsem kdy potkal a mohu na něj jen v krásném vzpomínat,“ rozpovídal se o svém někdejším kolegovi Jan Vala.

S Plavci procestovali republiku

Společně nejen studovali, ale hráli spolu také v divadel Ypsilon a později uváděli koncerty hudební skupiny Plavci. „Nám chvíli trvalo, než jsme si našli ten správný přístup. Plavce před námi uváděla celá řada známých osobností a byl to pro nás trochu oříšek. Nakonec se to ale povedlo,“ vyprávěl v dokumentu Jan Vala.

S Plavci procestovali celou republiku a úspěchy slavili i na Kubě, kde si poradili i se španělštinou. „Já tehdy spal s Jirkou na společné posteli častěji než se svou partnerkou,“ dodal Jan Vala se smíchem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová