Úžasné životy: Jiří Bulis podle Arnošta Goldflama

6. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arnošt Goldflam

Společenský tvor, elegán, milovník dortíků a šampaňského, kamarád. Ale taky proklatec, komplikátor a hlavně vyjímečný skladatel. Na Jiřího Bulise vzpomíná Arnošt Goldflam.

Je podepsán pod množstvím kompozic pro divadelní představení, film, televizi a složil také  velké množství písní. K řadě z nich napsal i texty, které jsou povětšinou prostoupeny melancholií.

„Jeho písně se nikdy nestaly hity, majetkem milionů, jak říkal sám Jiří,“ připouští Arnošt Goldflam. „Jednak proto, že se nejednalo o prvoplánově líbívé melodie a snadné texty. Ale on hlavně nebyl obchodník, který by uměl svůj talent prodat. Nejvíce mi k němu sedí německé slovo langsam, on byl prostě takovej pomalej,“ usmívá se Goldflam.

I přes to, že se jeho jméno nikdy nedostalo do všeobecného povědomí, jeho nesmírně působivá a emotivní hudba nezmizela. Znovu se objevuje v inscenacích divadelníků nové generace, jeho dcera Lucie v roce 2015 vydala album jeho písní, na kterém spolupracovala řada předních hudebníků současné alternativní scény, například MUCHA nebo Zrní.

Bulis zemřel tragicky a předčasně při dopravní nehodě v květnu roku 1994, v pouhých 47 letech. „Už je to skoro 20 let, a já mám občas pocit, že je to jen nějaká mystifikace, a že se někde vynoří. Chybí mi jeho hudba, a hlavně jeho přátelství,“ uzavírá Goldflam.

autor: Marek Mojžíšek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?