Úžasné životy: Filip Topol podle Václava Koubka

17. květen 2020

„Mladej kluk, co dal do piana všechno,“ vzpomíná na první setkání s Topolem písničkář Koubek. Kromě zapálené interpretace vlastní tvorby oba pojila i vášeň pro pití.

„Poprvé jsem Filipa poznal v roce 1979 na Jazzových dnech. Tenkrát v Lucerně přišel mladej kluk, co mě naprosto ohromil svým nasazením. Dal do piana všechno,“ vzpomíná v dokumentu Václav Koubek.

Stejně jako Topolova zapálená interpretace vlastní tvorby pojila jej s Václavem Koubkem i společná vášeň pro pití. „V tý době jsme měli všichni strach a alkohol pomáhal se ho zbavit, až se to stalo normou. Alkohol byl znak protestu,“ uvažuje Koubek o rysech undergroundové scény.

Na koncert bez piana

Václav Koubek zřídil na svém statku v Chotěmicích venkovský kulturní klub

Aby nebyl Filip Topol naštvaný, koupil mu jednou Václav Koubek nové pianino. Vlastně nebylo úplně nové, a taky to nebyl dar pro Filipa. Bylo to nutné vybavení pro koncert Psích vojáků v Koubkově venkovském klubu.

Černé piano, které mělo ke kvalitám koncertního nástroje velmi daleko, přivezli tehdy těsně před začátkem koncertu na jihočeský statek do Chotěmic na valníku ze sousední obce. Koncert se podařil a historku dodnes Václav Koubek rád dává k dobru.

Alkohol v hlavní roli

Na boj se strachem, ve kterém alkohol hrál zásadní roli na vnímání nejen hudební tvorby a zážitky z koncertů vzpomíná Václav Koubek během natáčení na svém statku v Chotěmicích. Právě tam ve Vesnickém hudebním klubu je podle Koubka odkaz výjimečného umělce Filipa Topola dosud živý.

Filip Topol
autor: Ivan Studený
Spustit audio

Související