Úžasné životy: dobrodruh František Alexander Elstner podle cestovatele Dana Přibáně

19. červenec 2020

Díky myšlence cestovat Trabantem objevil zapomenutého předchůdce motocestování. Jemu věnoval první „trabantí“ film, heslo na Wikipedii i vzpomínku pro Úžasné životy.

„Přišlo mi obrovská škoda, že o předchůdci Hanzelky a Zikmunda se tu nic neví. Že mu komunismus vzal nejen možnost pravidelně cestovat po světě, ale i jeho slávu,“ vypráví Dan Přibáň.

Cestovatel a spisovatel František Alexander Elstner s manželkou Evou před odjezdem s vozem Škoda-Popular před Autoklubem v Praze

Když si prý po objevu Františka Alexandra Elstnera začal shánět všechny jeho knihy z cest, nestačil se divit. Kromě publikací Saharou i pralesem, Lovec kilometrů, Tři kluci a kilometry, Pan Trabant a Bílá slečna je Elstner i autorem encyklopedií Dovedu to, Kniha o uzlech nebo Automobily včera, dnes a zítra.

Co má společného Trabant a Aero Minor 

Elstner poprvé vyjel  v roce 1932 jako testovací zátěžový jezdec s Aerovkou 500 přes Alpy až na Balkán. O rok později už absolvoval skoro 18 000 km do Afriky a zpět. A pak každý rok pořádal dobrodružnou expedici. Až do 2. světové války.

Přímým odkazem na Trabant je podle Dana Přibáně auto Aero Minor (se stejným obsahem, podobným technickým řešením včetně ladění interiéru), kterým Elstner zdolal v roce 1947 tisíce kilometrů Saharou. „Říkal jsem si, že když  šlo Elstner-Minor-Sahara, proč by nešlo Přibáň-Trabant-Hedvábná stezka?“

autor: Markéta Nešlehová
Spustit audio

    Související

    • Trabantem přes kontinenty

      Říjnový skutečný příběh na pokračování o daleké cestě českých, slovenských a polských dobrodruhů napříč kontinenty ve žlutých trabantech.

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.