„Už toho moc nenadělám. Jak ve mně tancoval ten rak ‘n‘ roll.“ Za Jiřím Pechou

28. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Pecha

Ve čtvrtek 28. února 2019 odešel herec Jiří Pecha. Bylo mu 74 let. Připomeňte si ho v několika pořadech Dvojky.

„Já už toho moc nenadělám. Jak ve mně tancoval ten rak ‘n‘ roll, tak mě vozařovali a mám to celý ještě rozhašený. Ještě se mně špatně dejchá, takže dělám jenom takový malý role,“ prozrazoval v roce 2012 Jiří Pecha a následoval dlouhý výčet toho, na čem právě pracuje. Dvojka mu tehdy volala u příležitosti jeho 67. narozenin.

Bolek a Zilvar

Diváci si Pechu pamatují z filmů Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Lotrando a Zubejda jako žebráka Zilvara z TV seriálu Bylo nás pět anebo z filmového zpracování divadelního muzikálu Balada pro banditu. Hlavně byl ale známý jako herecký kolega Bolka Polívky. V roce 2008 byl taky spolu s Karlem Gottem a Michalem Vieweghem hostem jeho Bolkovin.

Cena za ženskou roli

Jiří Pecha na derniéře hry Babička

Ztvárnil ale i ikonickou Babičku v představení na motivy knihy Boženy Němcové s podtitulem fetišistická revue. Za roli dostal i Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon v ženské roli. „Však jsem se tomu taky divil. Tož to víte, oni teďka dávají ceny za všechno možný,“ vtipkoval do telefonu.

Ochotník po tatínkovi

Pecha byl vyučeným elektromechanikem a srandistou podle vlastních slov po tatínkovi. „On byl taky ochotník,“ vysvětloval v roce 2012. „No, moc jsem vám toho neřekl. Já jsem takovej, jak říká Bolek: Moc se ho neptejte, protože von je takovej trochu intelektuálně plašší.“

autor: rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.