„Už toho moc nenadělám. Jak ve mně tancoval ten rak ‘n‘ roll.“ Za Jiřím Pechou

28. únor 2019

Ve čtvrtek 28. února 2019 odešel herec Jiří Pecha. Bylo mu 74 let. Připomeňte si ho v několika pořadech Dvojky.

„Já už toho moc nenadělám. Jak ve mně tancoval ten rak ‘n‘ roll, tak mě vozařovali a mám to celý ještě rozhašený. Ještě se mně špatně dejchá, takže dělám jenom takový malý role,“ prozrazoval v roce 2012 Jiří Pecha a následoval dlouhý výčet toho, na čem právě pracuje. Dvojka mu tehdy volala u příležitosti jeho 67. narozenin.

Bolek a Zilvar

Diváci si Pechu pamatují z filmů Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Lotrando a Zubejda jako žebráka Zilvara z TV seriálu Bylo nás pět anebo z filmového zpracování divadelního muzikálu Balada pro banditu. Hlavně byl ale známý jako herecký kolega Bolka Polívky. V roce 2008 byl taky spolu s Karlem Gottem a Michalem Vieweghem hostem jeho Bolkovin.

Cena za ženskou roli

Logo

Ztvárnil ale i ikonickou Babičku v představení na motivy knihy Boženy Němcové s podtitulem fetišistická revue. Za roli dostal i Cenu Alfréda Radoka za mužský herecký výkon v ženské roli. „Však jsem se tomu taky divil. Tož to víte, oni teďka dávají ceny za všechno možný,“ vtipkoval do telefonu.

Ochotník po tatínkovi

Pecha byl vyučeným elektromechanikem a srandistou podle vlastních slov po tatínkovi. „On byl taky ochotník,“ vysvětloval v roce 2012. „No, moc jsem vám toho neřekl. Já jsem takovej, jak říká Bolek: Moc se ho neptejte, protože von je takovej trochu intelektuálně plašší.“

autor: rota
Spustit audio