Úterní "Je jaká je" nejen o Zlaté bule sicilské

Zlatá bula sicilská.
Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlatá bula sicilská.

Dnes jsme slavili výročí Zlaté buly sicilské, a to s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. (Audiozáznam zde najdete do hodiny po odvysílání.)

Je skutečně rok 2012 pro české země tak důležitý, jak jsme se učili ve škole? Co pro nás tato listina znamená? A proč se bule říká „zlatá“? Nejen o tom si Marie Retková povídala s historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.

Zlatá bula sicilská ve Státním ústředním archivu v Praze

Vlastimil Vondruška, PhDr., CSc.
Narozen na Kladně (1955), po absolvování gymnázia vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Působil v Národním muzeu v Praze a je autorem řady výstav a expozicí (kromě jiného expozice Dějiny české státnosti do roku 1848 v Lobkovickém paláci na Pražském hradě – otevřena 1987). Od roku 1990 se věnoval podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou Alenou (je rovněž publicistka a spisovatelka) založil sklárnu Královskou huť v Doksech, kterou provozoval do roku 2009 (za tuto činnost získal ocenění ministra kultury ČR). Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví (aktivně se mu věnoval více než 20 let), rekreační sporty, cestování, fotografie, štípání dřeva a jeho pes.
zdroj: ofic. stránky

Vlastimil Vondruška
Vlastimil Vondruška

Své dotazy můžete psát na mail: jejakaje@rozhlas.cz.

Od začátku zaří vysíláme novou, cca 10 minutovou, rubriku Slavné příběhy. Tento týden nahlédneme do života legendy světového šansonu Edith Piaf. A přidáme i soutěžní otázku o zajímavé ceny. Slavné příběhy vysíláme od 9:30 hodiny.

Po 10:00 nás čeká poradna, na svět se podíváme očima Martina Ježka a čeká nás i Styl s Alenou Kumstýřovou.